Światowy Dzień Onkologii
04.10.2023
4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Właśnie w tym dniu, na całym świecie głośniej mówi się o chorobach nowotworowych, ich profilaktyce i życiu z rakiem.
W Polsce z powodu nowotworów umiera rocznie około 100 tysięcy osób a liczba zachorowań w skali roku sięga 170 tysięcy. Chorujemy głównie na nowotwory płuc, prostaty, jelita grubego, piersi, jajników i szyjki macicy. Mimo, że nasza świadomość na temat chorób nowotworowych rośnie z roku na rok, nadal zapominamy o profilaktyce.
Warto pamiętać, że wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zwiększa nasze szanse na pokonanie choroby. Niezwykle ważne jest obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane
z lekarzem.
Zachorować na raka może każdy, jednak niektórzy z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia. Zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomagają układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi, a to oznacza, że części zachorowań możemy uniknąć, pod warunkiem prowadzenia właściwego stylu życia.
W związku z tym dla prawidłowej troski o zachowanie dobrego zdrowia bardzo ważne jest podejmowanie zachowań, które zdrowiu sprzyjają (zachowania prozdrowotne) oraz działań profilaktycznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowa zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Stosunkowo łatwo wprowadzić je w życie.
,,12 sposobów na zdrowie"
1. Nie pal.
2. Stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu.
3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
5. Przestrzegaj zaleceń zdrowego żywienia.
6. Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie.
7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwóczych w miejscu pracy.
9. Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
10. Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 4 %.
11. Zadbaj, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym.
12. Bierz udział w programach badań przesiewowych.