W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

28.05.2024

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Co godzinę w Polsce i co 35 sekund na świecie ktoś zapada na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dorośli najczęściej chorują na przewlekłą białaczkę limfocytową, a u dzieci dominuje ostra białaczka limfoblastyczna.

Światowy Dzień Walki z Rakiem Krwi to międzynarodowe święto, które ma na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów krwi, takich jak białaczka, chłoniak i szpiczak. Obchodzi się go 28 maja każdego roku. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na potrzebę wsparcia pacjentów cierpiących na te choroby, promowania badań naukowych oraz zachęcania do dawstwa szpiku kostnego i krwi.

Zachorowalność na nowotwory krwi nie spada, a te, w Polsce, stanowią 6% wszystkich rozpoznawanych chorób nowotworowych. Każdego roku z nowotworem układu krwiotwórczego zmierzyć się musi ponad 13 000 osób, a przeszło 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Przyczyny powstawania nowotworów krwi nie są do końca znane, ale można wyróżnić kilka czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby:

  • predyspozycje genetyczne – osoby, w których rodzinie wykryto nowotwór krwi powinny regularnie monitorować zdrowie pod kątem choroby. Przyczyną powstawania nowotworów krwi mogą być również wrodzone choroby genetyczne – zespół Downa czy zespół Blooma;
  • czynniki zakaźne – uważa się, że niektóre wirusy mogą prowadzić do powstawania mutacji w układzie krwiotwórczym;
  • czynniki fizyczne i środowiskowe – np. nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące, palenie tytoniu, upośledzenie układu immunologicznego, znaczna otyłość, długotrwała ekspozycja na środki chemiczne.

Najważniejszym objawem nowotworów krwi są nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Dlatego kluczowe przy wykrywaniu nowotworów układu krwiotwórczego jest regularne robienie morfologii – przynajmniej raz w roku. Pozwala to na wczesne wykrycie choroby, co z kolei przekłada się na rokowania i możliwość wyleczenia. Leczenie nowotworów krwi opiera się w 70% na farmakoterapii – to dlatego, że nie ma tu guza, który można byłoby usunąć operacyjnie. W niektórych przypadkach skuteczna okazuje się transplantacja szpiku czy przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.

Jak możesz uczestniczyć w obchodach Światowego Dnia Walki z Rakiem Krwi?

  • Zostań dawcą szpiku – każdy zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, nieposiadający znacznej nadwagi oraz świadomy swojego zobowiązania możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w krajowych lub międzynarodowych bazach dawców.
  • Oddaj krew – krew jest jedynym lekiem, którego nie da się zastąpić. Krew i jej składniki są niezbędne do ratowania życia pacjentów w szpitalach, podczas operacji, w leczeniu chorób przewlekłych, również dla pacjentów z nowotworami krwi.
  • Edukuj i dziel się informacją - rozpowszechniaj wiedzę na temat raka krwi wśród rodziny, przyjaciół i w mediach społecznościowych.
{"register":{"columns":[]}}