W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

01.08.2024

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i innych ekspertów jednoznacznie mówią, że najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Najlepiej, jeśli matka karmi maleństwo wyłącznie swoim mlekiem do 6 miesiąca życia. Potem, przynajmniej do 2 lat, maluch powinien być karmiony mlekiem mamy i uzupełniającymi pokarmami, które sukcesywnie wzbogacają jego dietę.  

 

Światowy Dzień Karmienia Piersią, obchodzony 1 sierpnia, jest częścią Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, który trwa od 1 do 7 sierpnia każdego roku. To międzynarodowe wydarzenie zostało zainicjowane w 1992 roku przez Światowy Sojusz na rzecz Karmienia Piersią (WABA) we współpracy z UNICEF i WHO.

Karmienie mlekiem matki uważa się za najlepszą metodę żywienia dzieci. Jest to najkorzystniejszy sposób odżywiania niemowląt od pierwszej chwili życia. Prawie nigdy nie ma przeciwwskazań medycznych do karmienia piersią przez mamę.

Karmienie piersią pozwala tworzyć i rozwijać unikatową więź między mamą a dzieckiem.

Daje wiele korzyści:

– dla dziecka

  • stymuluje wzrost i dojrzewanie komórek oraz narządów
  • dostarcza wszystkich potrzebnych składników w odpowiednich proporcjach
  • podnosi odporność
  • zmniejsza ryzyko wielu chorób, jak np.: cukrzyca, otyłość, alergia, astma, nadciśnienie, infekcje, nagła śmierć łóżeczkowa, rozwój niektórych nowotworów, w tym białaczki limfatycznej i szpikowej, posocznicy (sepsy) u wcześniaków
  • wpływa na rozwój mięśni twarzy i jamy ustnej, a przez to na rozwój mowy dziecka

– dla mamy ogranicza ryzyko

  • krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza
  • zachorowania na nowotwory kobiece (rak piersi, rak jajnika, rak trzonu macicy)
  • rozwoju osteoporozy.

Obchody Światowego Dnia Karmienia Piersią i całego tygodnia mają na celu:

  • Promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju.
  • Informowanie o zaletach karmienia piersią zarówno dla dziecka, jak i dla matki, w tym o wsparciu dla zdrowia i rozwoju niemowląt oraz o zmniejszonym ryzyku wielu chorób dla matek.
  • Zachęcanie rządów, organizacji, placówek służby zdrowia i społeczeństwa do tworzenia środowiska wspierającego matki karmiące piersią.
  • Organizowanie warsztatów, seminariów, konferencji i kampanii informacyjnych, aby szerzyć wiedzę na temat technik karmienia piersią oraz rozwiązywania problemów z nim związanych.
  • Promowanie polityk i praw chroniących i wspierających karmienie piersią w miejscu pracy oraz w miejscach publicznych.

Każdego roku Światowy Tydzień Karmienia Piersią ma inny temat przewodni, który skupia się na określonym aspekcie karmienia piersią, od zrównoważonego rozwoju po wsparcie w miejscu pracy. Kampanie i działania w ramach tego tygodnia są organizowane na całym świecie, a ich celem jest wspieranie globalnych wysiłków na rzecz poprawy wskaźników karmienia piersią i zdrowia publicznego.

{"register":{"columns":[]}}