ALERGENY
Alergie pokarmowe i reakcje nietolerancji na wybrane składniki żywności stały się na przestrzeni ostatnich lat palącym problemem o wymiarze społecznym i indywidualnym. Mimo że problem ten dotyczy niewielkiej części populacji, stanowi on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności, a w konsekwencji zwiększa ryzyko związane ze zdrowiem i życiem konsumentów, gdyż podstawą leczenia alergii pokarmowej jest przede wszystkim stosowanie diety eliminacyjnej.
Z tego względu EFSA i FDA nakłada na producentów obowiązek informowania konsumentów o składnikach, które wywołują alergie lub nietolerancje pokarmowe. Brak wyszczególnienia wszystkich alergenów zawartych w produkcie jest najczęstszą przyczyną wycofywania produktu z obrotu w UE i USA. Do najpopularniejszych alergenów zalicza się jaja, mleko, soję, ryby, orzeszki ziemne, orzechy, skorupiaki, mięczaki, zaś gluten i laktoza to najczęstsze przyczyny nietolerancji pokarmowych.
Zarządzanie alergenami stanowi niezbędny element samokontroli zgodnie z działaniami korygującymi i prewencyjnymi systemu HACCP, minimalizuje ryzyko związane z alergenami w żywności w odniesieniu do procesów produkcyjnych i łańcucha dostaw. Skuteczny system zarządzania kontrolą alergenów zmniejsza do minimum ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego alergenami oraz zapewnia zgodność z wymogami dotyczącymi znakowania środków spożywczych.
Lista najważniejszych alergenów pokarmowych prezentuje się następująco:
- GLUTEN
- SKORUPIAKI i produkty pochodne
- JAJA i produkty pochodne
- RYBY i produkty pochodne
- ORZESZKI ZIEMNE (arachidowe) i produkty pochodne
- SOJA i produkty pochodne
- MLEKO i produkty pochodne (łącznie z laktozą)
- ORZECHY
- SELER i produkty pochodne
- GORCZYCA i produkty pochodne
- NASIONA SEZAMU i produkty pochodne
- DWUTLENEK SIARKI
- ŁUBIN i produkty pochodne
- MIĘCZAKI i produkty pochodne
Więcej informacji o kampanii:
https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl
Żródło : https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl, https://ncez.pzh.gov.pl/.