UWAGA na Barszcz Sosnowskiego
29.06.2021
Uwaga na barszcz Sosnowskiego
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu ostrzega przed kontaktem z rośliną znaną pod nazwą barszcz Sosnowskiego, będącą obecnie w pełnym rozkwicie.
Barszcz Sosnowskiego jest inwazyjnym chwastem należącym do rodziny selerowatych (Apiaceae). Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła, jednak niedługo potem zaprzestano jego uprawy.
To jedna z najsilniej toksycznych roślin w Polsce. W jego soku występuje szereg związków, jednak tymi, które stwarzają poważne zagrożenie dla człowieka są furanokumaryny. Ich szczególną właściwością jest duża łatwość łączenia się z DNA. W kontakcie ze skórą łączą się z DNA komórek i powodują ich obumieranie.Ten proces zachodzi szczególnie szybko gdy na skórę działają promienie ultrafioletowe – takie, jak te pochodzące ze światła słonecznego. W łagodnych przypadkach na skórze dostrzeżemy wysypkę i lekkie zaczerwienienie. Często jednak są to poważne, głębokie oparzenia, a na ciele pojawiają się duże, wypełnione płynem surowiczym bąble i owrzodzenia. Goić mogą się one miesiącami, a niekiedy blizny pozostaną na skórze już na zawsze.
W razie kontaktu z barszczem Sosnowskiego, trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem. Koniecznie unikać słońca przez nie mniej niż 48 godzin. To bardzo ważne, bo promieniowanie słoneczne przyspiesza i intensyfikuje proces łączenia się furanokumaryn z ludzkim DNA.
Jeśli pojawią się objawy oparzeń trzeba niezwłocznie udać się do lekarza gdyż rany mogą być głębokie i źle się goić. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby cierpiące na przewlekłe choroby, u których oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą stać się nawet przyczyną śmierci.
Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej http://www.barszcz.edu.pl/.
Materiały
broszura barszcz sosnowskiegoBarszcz_Sosnowskiego_-_Broszura.pdf 1.21MB