Czy wiesz, że... (kolejna odsłona)
Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kolejną odsłonę działań edukacyjno-informacyjnych pod hasłem Czy wiesz, że... Kampania ta realizowana będzie w dniach 18.11 - 08.12.2021 roku. Termin ten związany jest także z innymi ważnymi wydarzeniami: Europejskim Tygodniem Testowania w kierunku HIV (ETT) w dniach 22–29 listopada br. oraz Światowym Dniem AIDS, który obchodzony jest corocznie 1 grudnia.
W obecnej odsłonie kampanii specjaliści zwracają uwagę na zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS: PrEP, PEP, profilaktyką wertykalną oraz leczeniem antyretrowirusowym (ARV):
- PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych.
- PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegająca na podaniu leków antyretrowirusowych (ARV) w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV.
- Profilaktyka wertykalna – zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane.
- Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki dostępnym lekom antyretrowirusowym (ARV) możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki ARV zgodnie z zaleceniami lekarza, obniża się do bardzo niskich wartości. Osoby te są również mniej zakaźne dla swoich partnerów.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami kampanii na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS, gdzie znajdują sie także krótkie filmy z udziałem specjalistów dotyczące powyższej temetyki,strona.
Jednocześnie przypominany, iż wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), strona.
Warto wiedzieć:
- Strona Krajowego Centrum ds. AIDS, strona
- Poradnia internetowa HIV/AIDS: poradnia@aids.gov.pl
- Bezpłatny telefon zaufania HIV/AIDS: 800 888 448
Materiały
Baner_PEP - Profilaktyka Farmakologiczna po narażeniu na zakażenie HIVPEP_750x200.png 0.03MB PLAKAT_PEP - Profilaktyka Farmakologiczna po narażeniu na zakażenie HIV
PLAKATY_GRUDZIEŃ_PEP.jpg 1.54MB Baner_PrEP - Profilaktyka Farmakologiczna przed narażeniem na zakażenie HIV
PrEP_750x200.png 0.03MB PLAKAT_PrEP - Profilaktyka Farmakologiczna przed narażeniem na zakażenie HIV
PLAKATY_GRUDZIEŃ_PrEP.jpg 1.30MB Baner_ProfWert - Profilaktyka Wertykalna - zapobieganie HIV u dzieci matek zakażonych HIV
ProfWert_750x200.png 0.03MB PLAKAT_ Profilaktyka Wertykalna - zapobieganie HIV u dzieci matek zakażonych HIV
PLAKATY_GRUDZIEŃ_wertykalna.jpg 1.80MB Baner_Zakażenie HIV nie przekreśla Twojego życia
Zakazenie_750x200.png 0.03MB PLAKAT_Zakażenie HIV nie przekreśla Twojego życia
PLAKATY_GRUDZIEŃ_ARV.jpg 1.24MB