Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 18 listopada 2022 r.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
Święto narodziło się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów.
W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez sięgania po papierosa.
W wyniku powodzenia w/w przedsięwzięcia Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, a od 1991 także w Polsce.
Wydaje się, że o szkodliwości palenia papierosów powiedziano już wszystko, a jednak nadal palenie papierosów jest w czołówce przyczyn chorób i zgonów wśród ludzi.
Dlaczego mimo powszechnej wiedzy, wielu kampanii o negatywnych skutkach palenia, chorób i śmierci bliskich znaczna część osób palących nie potrafi rozstać się z nałogiem? Co daje nikotyna, dlaczego sięgamy po pierwszego papierosa?
Negatywne skutki palenia papierosów dotyczą wszystkich palaczy, niezależnie od wieku!
Koszty zdrowotne palenia papierosów:
- Zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc
- Pogorszenie się czynności płuc i spadek wydolności, co przekłada się na znacznie gorszą kondycję fizyczną
- Częstsze występowanie infekcji dróg oddechowych, a przy grypie mocno wydłużony okres powrotu do zdrowia
- Substancje zawarte w dymie przyczyniają się do przerostu gruczołów śluzowych błony śluzowej oskrzeli, przez co zwiększa się wydzielanie śluzu. Następstwem tego jest nieustanny kaszel i odksztuszanie plwociny
- Dym wywołuje także obrzęki dróg oddechowych, co sprzyja nasilonemu chrapaniu i podwyższeniu ryzyka bezdechu sennego
Na szczęście skutki uboczne palenia są w znacznym stopniu odwracalne, a pierwsze korzystne zmiany zachodzą już kilka godzin po wypaleniu ostatniego papierosa!