W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania repelentów – produktów biobójczych odstraszających komary i kleszcze

10.07.2024

Zdjęcie dłoni.

Produkty przeznaczone do odstraszania komarów i kleszczy są kluczowym elementem ochrony przed ugryzieniami oraz związanymi z nimi zagrożeniami zdrowotnymi. Należy jednak pamiętać, że są to produkty biobójcze, które muszą spełniać określone przepisy prawne, aby były skuteczne i bezpieczne:[1][2]

Wszystkie produkty biobójcze muszą posiadać pozwolenie i być wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych[3], który jest dostępny na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele form repelentów przeznaczonych do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Najpopularniejsze z nich to:

  • olejki
  • emulsje
  • aerozole
  • płyny.

Ponadto, coraz częściej spotykane są innowacyjne formy repelentów, takie jak:

  • plastry
  • bransoletki zawierające olejki eteryczne.

Kluczowe informacje dotyczące właściwego wyboru repelentów:

  1. Tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie mogą być obecne w sprzedaży. Mają one udowodnione działanie odstraszające owady i są bezpieczne dla użytkowników.
  2. Repelenty, które nie posiadają pozwolenia, niezależnie od ich formy, mogą być nieskuteczne, a ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Szczególną ostrożność należy zachować przy zakupach przez Internet, oraz w nieoficjalnych kanałach dystrybucji.
  3. Wszystkie produkty biobójcze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Repelenty to ważne środki ochrony przed komarami i kleszczami, jednak powinniśmy kupować je z rozwagą. Korzystanie z produktów biobójczych posiadających pozwolenie gwarantuje ich skuteczność i bezpieczeństwo.

 

Podstawa prawna

[1] Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych

[2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych

[3] Art. 7 ust. 1 ustawy o produktach biobójczych

{"register":{"columns":[]}}