UWAGA WŚCIEKLIZNA !!!
22.11.2024
Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób, przenoszonych ze zwierząt na człowieka. Przyczyną wścieklizny jest wirus z rodzaju Lyssavirus.
Głównym źródłem zakażenia są zwierzęta dzikie - wilki, lisy, kojoty, szakale, jenoty, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, szczury oraz zwierzęta domowe np. psy. Na terenach, gdzie szerzy się wścieklizna oprócz psów lub dzikich zwierząt chorują także koty, które stanowią groźne źródło zakażenia wirusem wścieklizny. Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Dlatego tak ważne są szczepienia kotów i psów domowych.
Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez:
- ugryzienie lub podrapanie przez chore zwierzę,
- oślinienie (dotykanie lub głaskanie) uszkodzonej skóry człowieka lub błon śluzowych jamy ustnej, nosa, oczu.
Okres wylęgania choroby może trwać od 1 do 3 miesięcy, a nawet dłużej.
Objawy zachorowania: bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt.
Co zrobić w przypadku ugryzienia/podrapania przez psa, kota lub po kontakcie z dzikim zwierzęciem:
- dokładnie oczyścić zranione miejsce, przemyć ranę ciepłą wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować,
- niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby zaopatrzy miejsce zranienia, wdroży profilaktykę przeciwtężcową oraz skieruje do specjalisty w Poradni Chorób Zakaźnych w celu ustalenia wskazań do szczepień p/wściekliźnie.
W chwili pojawienia się objawów wścieklizny zwykle jest już za późno na pomoc. Dlatego tak ważny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem .
Leczenie swoiste nie istnieje. W celu zapobiegania chorobie wykonywane są szczepienia ochronne, które podaje się jak najszybciej po narażeniu, o czym decyduje lekarz kwalifikujący do szczepienia. Lekarz może zalecić także np. podanie dodatkowo surowicy odpornościowej. Szczepionkę podaje się według określonego schematu. Aktualnie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie są bolesne.