Światowy Dzień Wody
22.03.2022
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). Światowy Dzień wody został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Woda jest związkiem nieorganicznym, który w warunkach standardowych występuje w stanie ciekłym. Około 60% masy ciała człowieka stanowi woda. Wraz z wiekiem jej zawartość zmniejsza się (około 75% u noworodków do 50% u osób w podeszłym wieku) co jest związane ze spadkiem beztłuszczowej masy ciała.
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Usprawnia pracę układu pokarmowego w przebiegu procesu trawienia, wewnątrzustrojowego transportu składników odżywczych i mineralnych pochodzących z pożywienia, a także produktów przemiany materii. Woda pełni ważną rolę w regulacji temperatury ciała (termoregulacji).
Źródłem wody w diecie są czysta woda, napoje oraz produkty spożywcze. Spośród wszystkich produktów stałych największą zawartością wody w swojej objętości cechują się warzywa (około 95% zawartości wody), owoce (około 87% zawartości wody), napoje mleczne i mleko (około 87%-89% zawartości wody).
Zapotrzebowanie na wodę wykazuje dużą zmienność międzyosobniczą, w zależności od składu diety, temperatury, klimatu i aktywności fizycznej. Zapotrzebowanie wzrasta przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności powietrza (wzrost utraty wody wraz z potem) oraz na dużych wysokościach (wzrost utraty wody przez płuca) i zwiększonej aktywności fizycznej.
Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować większej ilości wody, co za tym idzie, musi być ona stale dostarczana do organizmu. Niedostateczna podaż płynów może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a także poważnych skutków zdrowotnych m.in.. zachwiania gospodarki elektrolitowej organizmu, zaburzeń mowy i funkcji poznawczych, zaburzeń wydalania moczu, niewydolności nerek. Gdy niedobór wody sięga 20% masy ciała istnieje zagrożenie życia.
Nadmiar wody również może być szkodliwy. Nadmierne spożycie płynów o małej zawartości elektrolitów może spowodować zachwianie gospodarki wodno – elektrolitowej. Nadmierne spożycie płynów o dużej zawartości elektrolitów może przyczynić się do odwodnienia organizmu, ponieważ powodują one odpływ wody z układu krwionośnego do układu pokarmowego.
Należy pamiętać, że tylko około 3% wody występującej na Ziemi to woda słodka. Oszczędzanie jej polega m.in. na niedopuszczaniu do jej niepotrzebnego wypływu z instalacji wodnej, racjonalnym użytkowaniu oraz ograniczeniu ilości stosowanych nawozów sztucznych, środków ochrony roślin i detergentów.