W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody

22.03.2022

Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). Światowy Dzień wody został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

dostęp do wody

Woda jest związkiem nieorganicznym, który w warunkach standardowych występuje w stanie ciekłym. Około 60% masy ciała człowieka stanowi woda. Wraz z wiekiem jej zawartość zmniejsza się (około 75% u noworodków do 50% u osób w podeszłym wieku) co jest związane ze spadkiem beztłuszczowej masy ciała.

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Usprawnia pracę układu pokarmowego w przebiegu procesu trawienia, wewnątrzustrojowego transportu składników odżywczych i mineralnych pochodzących z pożywienia, a także produktów przemiany materii. Woda pełni ważną rolę w regulacji temperatury ciała (termoregulacji).

Źródłem wody w diecie są czysta woda, napoje oraz produkty spożywcze. Spośród wszystkich produktów stałych największą zawartością wody w swojej objętości cechują się warzywa (około 95% zawartości wody), owoce (około 87% zawartości wody), napoje mleczne i mleko (około 87%-89% zawartości wody).

Zapotrzebowanie na wodę wykazuje dużą zmienność międzyosobniczą, w zależności od składu diety, temperatury, klimatu i aktywności fizycznej. Zapotrzebowanie wzrasta przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności powietrza (wzrost utraty wody wraz z potem) oraz na dużych wysokościach (wzrost utraty wody przez płuca) i zwiększonej aktywności fizycznej.

Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować większej ilości wody, co za tym idzie, musi być ona stale dostarczana do organizmu. Niedostateczna podaż płynów może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a także poważnych skutków zdrowotnych m.in.. zachwiania gospodarki elektrolitowej organizmu, zaburzeń mowy i funkcji poznawczych, zaburzeń wydalania moczu, niewydolności nerek. Gdy niedobór wody sięga 20% masy ciała istnieje zagrożenie życia.

Nadmiar wody również może być szkodliwy. Nadmierne spożycie płynów o małej zawartości elektrolitów może spowodować zachwianie gospodarki wodno – elektrolitowej. Nadmierne spożycie płynów o dużej zawartości elektrolitów może przyczynić się do odwodnienia organizmu, ponieważ powodują one odpływ wody z układu krwionośnego do układu pokarmowego.

Należy pamiętać, że tylko około 3% wody występującej na Ziemi to woda słodka. Oszczędzanie jej polega m.in. na niedopuszczaniu do jej niepotrzebnego wypływu z instalacji wodnej, racjonalnym użytkowaniu oraz ograniczeniu ilości stosowanych nawozów sztucznych, środków ochrony roślin i detergentów.

Zasoby wody na świecie

{"register":{"columns":[]}}