Badania sanitarno-epidemiologiczne
Badanie sanitarno-epidemiologiczne pozwala sprawdzić, czy osoba, która będzie pracowała z żywnością nie jest zakażona pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella. Dodatkowo badanie lekarskie powinno wykryć, czy dana osoba jest nosicielem prątków gruźlicy lub innych czynników chorobotwórczych wykluczających możliwość pracy przy żywności.
Badania sanitarno-epidemiologiczne na nosicielstwo w Laboratorium przy ul. Kopernika 9
Przetłumacz/Translate this page
Kontakt telefoniczny w sprawie badań na nosicielstwo pod numerem:
56 65-393-76 wew. 3
Szanowni Klienci!
Przyjmowanie Prób na Nosicielstwo dla klientów :
Od poniedziałku do czwartku w godzinach 7:30-11:00
Wtorki dodatkowo w godzinach 13:00-14:00.
Wydawanie wyników oraz pakietów wymazówek :
Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-11:00 i 12:00-14:00
Na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 234 poz. 1570) obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają m.in. osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Na badania sanitarno-epidemiologiczne powinien kierować pracodawca, a koszty badań powinny być finansowane przez pracodawcę, jednak można je również wykonać na własny koszt.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu informuje, że rodzaj i terminy badań jakie należy przeprowadzić przed podjęciem pracy określa lekarz medycyny pracy (Przychodnie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu przy ul. Sz. Bydgoska 40/62, ul. Bydgoska 76, ul. M. Skłodowskiej-Curie 59) lub lekarz pierwszego kontaktu.
Jeżeli lekarz zaleci przeprowadzenie badania kału w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, wówczas badanie to obejmuje trzykrotne badanie kału. W Toruniu wykonuje je Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przy ulicy Kopernika 9.
Przyjmowanie prób na nosicielstwo pałeczek jelitowych i wydawanie wyników - parter pokój nr 6 wejście B (od podwórza).
Próbki kału należy pobierać na wymazówki z podłożem transportowym przez 3 kolejne dni. Pobraną próbkę należy przechowywać w lodówce max. 72 godziny (do Laboratorium PSSE można dostarczyć jednocześnie wszystkie 3 próbki). Do badań będą przyjmowane tylko próbki kału pobrane w wymazówkach z podłożem transportowym.
Koszt trzykrotnego badania kału wynosi 150 zł (osoby które przyniosą materiał do badania od 01.06.2023 r. powinny przedstawić dowód wpłaty 150 zł). Opłatę w formie przelewu należy uiścić tak aby było możliwe okazanie dowodu wpłaty przy oddaniu próbek do badań.
Wymazówki z podłożem transportowym na próbki kału można pobrać bezpłatnie w Laboratorium PSSE w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 -11:00.
Należność za badanie w kwocie 150 zł należy wpłacać na konto Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Toruniu:
NBP OO Bydgoszcz Nr 14 1010 1078 0045 6122 3100 0000
Przy oddaniu próbek do badania konieczne jest okazanie dowodu wpłaty należności za wykonanie badań.
UWAGA!!!
W tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko osoby badanej.
Opis plików do pobrania:
ZLECENIE NA BADANIE na nosicielstwo w formacie .doc oraz .pdf wykorzystuje się również do badań:
- ZLECENIE NA BADANIE mikrobiologiczne / serologiczne / parazytologiczne
- Zlecenie na badanie biologicznego wskaźnika kontroli procesu sterylizacji
Materiały
Zlecenie na badanie na nosicielstwoW-100_Zlecenie_na_badanie_nosicielstwo_04112024.doc 0.07MB Zlecenie na badanie na nosicielstwo
W-100_Zlecenie_na_badanie_nosicielstwo_04112024.pdf 0.14MB Instrukcja pobrania i transportu próbek kału do badań na nosicielstwo Salmonella-Shigella
Instrukcja_pobrania_i_transportu_próbek_kału_do_badań_na_nosicielstwo_Salmonella-Shigella.pdf 0.18MB