W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda w miejskich fontannach nie nadaje się do kąpieli ani do picia.

22.05.2024

Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i są przeznaczone do tworzenia komfortowego mikroklimatu. Woda w fontannach przepływa zazwyczaj w obiegu zamkniętym. Może być niedezynfekowana i choć może wyglądać na czystą, w rzeczywistości nie nadaje się do kąpieli. Przepisy prawa nie wymagają jej badania przez organy, służby czy zarządców, nie ma również uregulowań dotyczących jej czystości. Z tego względu nie nadaje się ona do kąpieli i tym bardziej do picia, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia ludzkiego.

Woda w fontannach nie powinna być wykorzystywana do kąpieli czy picia

Jako otwarty zbiornik jest narażona na zanieczyszczenia i może być nośnikiem różnego rodzaju drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia, pasożytów oraz substancji chemicznych alergizujących lub drażniących. Woda z fontann nie jest również wolna od wirusów, grzybów drożdżoidalnych czy pierwotniaków pasożytniczych, stwarzających ryzyko zakażeń wirusowych lub pasożytniczych, a także grzybic.

Wysoka temperatura powietrza w okresie letnim przyczynia się do namnażania drobnoustrojów, dodatkowo zamknięty obieg wody powoduje coraz większą kumulację zanieczyszczeń. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą infekcję. Niebezpieczeństwo stanowi również narażanie się na kontakt z aerozolem wodno-powietrznym unoszącym się w pobliżu fontann – to właśnie drogą wziewną dostają się do organizmu człowieka bakterie z rodzaju Legionella, mogące powodować zapalenie płuc.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}