W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Deratyzacja

Zdjęcie przedstawia szczury

Zwalczanie gryzoni w pobliżu siedlisk ludzkich jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości i powinno być przeprowadzane zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, w której mieszkamy.

 

Gryzonie towarzyszyły człowiekowi od początku jego dziejów, rozprzestrzeniając się na całym świecie. W wielu miejscach populacja gryzoni (szczurów, myszy) może przewyższać liczbę mieszkańców danej miejscowości. Szczury chętnie przebywają w okolicy wody, dobrze pływają, a aktywne są całą dobę. Są bardzo płodne. W otoczeniu człowieka przebywają głównie w gospodarstwach, w spichlerzach i magazynach, w okolicach śmietników, restauracji, osiedli ludzkich, ze szczególnym upodobaniem miejsc, gdzie mają stały dostęp do pożywienia oraz spokojnego miejsca do rozrodu.

 

Dokarmianie zwierząt w mieście, wyrzucanie żywności, to czynniki, które mają bardzo duży wpływ na wzrost populacji szczurów. Aby ograniczyć liczbę szczurów w pobliżu domów, należy przestrzegać podstawowej zasady: nie należy wyrzucać resztek jedzenia do przydomowych ogródków, na trawniki, a także do toalet, ponieważ szczury znajdą pożywienie w kanalizacji. Wszelkie resztki należy wyrzucać do koszy z przykrywami.

Aby ograniczyć liczebność populacji gryzoni, należy przeprowadzać zabiegi deratyzacyjne.

 

Zwalczanie gryzoni – deratyzacja – jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości i prowadzona powinna być zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, w której mieszkamy. Regulamin ustala obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania. Z reguły są to okresy wiosenne i jesienne oraz dodatkowe terminy wprowadzane zarządzeniem burmistrza/wójta, wynikające z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych. Ważne jest, aby w tym samym czasie prowadzić deratyzację na jak największym obszarze (tereny publiczne, ale również nieruchomości prywatne), co zwiększy skuteczność zwalczania gryzoni.

 

Deratyzacji nie przeprowadza Inspekcja Sanitarna, a specjalistyczne zakłady DDD (dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja) lub wykonują ją we własnym zakresie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, zarządcy lub właściciele nieruchomości.

Materiały

Ulotka deratyzacja
ulotka​_deratyzacja.pdf 0.17MB
{"register":{"columns":[]}}