W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymagania dla salonów beauty

USŁUGI KOSMETOLOGICZNE, FRYZJERSKIE, BARBERSKIE, TATUAŻU i tym podobne
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy uprzejmie informuje: 

Przepisy prawa nie przewidują obowiązku zgłaszania samego rozpoczęcia ww. działalności, jednakże stanowisko organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej może być wymagane przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego (Dz.U. z 2024 r. poz. 725, 834, 1222) na etapie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego (art. 56). Ponadto może być również konieczne uzyskanie zgód bądź opinii dotyczących odstępstwa od warunków technicznych, czy bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej szczebla wojewódzkiego i powiatowego.
Informuję również, że ww. działalność regulują między innymi przepisy:
•    ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych  u ludzi (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 924), a w szczególności art. 16;     
1. Osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności,  w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. Procedurę należy dostosować do specyfiki danego zakładu.
2. Procedury, o których mowa w ust. 1, powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji  oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń.
3. Na wniosek podmiotu obowiązanego do wdrożenia i stosowania procedur,   o których mowa  w ust. 1, państwowy powiatowy inspektor sanitarny opiniuje te procedury.
•    ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych z dnia (Dz.U. z 2018 r. poz. 2227), określająca wymagania dotyczące składu, oznakowania, przechowywania kosmetyków;
•    ustawa z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 187, 1597, 1688, 1852,2029); w zakresie postępowania odpadami;
•    rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r poz. 1650  z późniejszymi zmianami) – w zakresie wymagań w odniesieniu do pracowników   w rozumieniu Kodeksu Pracy (tj. Dz. U. z 2023 r poz. 1465 z późniejszymi zmianami);
•    rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii  15 kwietnia 2022 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225) , w odniesieniu do pomieszczeń przeznaczonych na działalność.
Informujemy również, że Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Trzebnicy,  zamieszcza na stronie internetowej PSSE w Trzebnicy https://www.gov.pl/web/psse-trzebnica/materialy-strefa-beauty, materiały szkoleniowe związane z zasadami dekontaminacji wyrobów wielorazowego użytku w obszarze pozamedycznym (źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH www.pzh.gov.pl) oraz ogólnymi wytycznymi dla wszystkich podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji (źródło: Otwarty standard opracowany wspólnie przez ekspertów Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, Narodowego Instytutu Leków) w ramach upowszechniania specjalistycznej wiedzy  w zakresie zagrożeń wynikających przy świadczeniu usług branży beauty tj. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu.

 

Więcej informacji na temat warunków sanitarno-higienicznych przy prowadzeniu działalności można uzyskać w pokoju nr 13, Oddział Higieny Komunalnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Trzebnicy ul. Kościuszki nr 10.

 

{"register":{"columns":[]}}