W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stan Sanitarny Kraju w 2022 r. opublikowany – podsumowanie działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Na niebieskim tle napis "Stan Sanitarny Kraju w 2022 roku"

Oddajemy dziś w Państwa ręce opracowanie Stan Sanitarny Kraju. Jak co roku podsumowujemy w tym dokumencie całoroczną pracę pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy każdego dnia działają na rzecz zdrowia publicznego i bezpieczeństwa sanitarnego – mówi Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz.

Raport Stan Sanitarny Kraju jest podsumowaniem ubiegłorocznych działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Publikacja opisuje najważniejsze obszary, jakie znajdują się pod nadzorem inspekcji, czyli m.in. nadzór nad bezpieczeństwem żywności, wody pitnej czy kąpielisk, kosmetykami, środkami zastępczymi, higieną środowiska pracy, nauczania i wychowania. W swojej działalności inspekcja skupia się również na stanie sanitarnym placówek ochrony zdrowia oraz nadzorze przeciwepidemicznym.

Po dwóch pandemicznych latach ubiegły rok był dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej czasem rozwoju, ale także intensyfikacji działań bieżących i realizacji podstawowych celów. Dzięki stopniowemu zdejmowaniu obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 mogliśmy pracować bardziej efektywnie i mogliśmy przeprowadzić znacznie więcej kontroli obiektów użyteczności publicznej – informuje Krzysztof Saczka.

Ogromnym ułatwieniem w naszych działaniach było korzystanie z SEPIS, czyli Systemu Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Za wdrożenie tego innowacyjnego systemu i utrzymywanie wysokich standardów usług publicznych w czerwcu 2022 r. Główny Inspektorat Sanitarny otrzymał prestiżową nagrodę ONZ – United Nations Public Service Awards - uzupełnia Krzysztof Saczka. 

Działania inspekcji w 2022 r. skupiły się również na utrzymaniu bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego kraju w związku z rosnącą liczbą uchodźców z terenu Ukrainy, którzy szukali w Polsce schronienia przed rosyjską agresją na ten kraj. Sanepid dbał o utrzymanie właściwych warunków sanitarno-higienicznych w punktach recepcyjnych i miejscach zbiorowego zakwaterowania, monitorował zakażenia i choroby zakaźne u przybyszów, a także prowadził wśród nich działania w zakresie promocji zdrowia, np. szczepień i profilaktyki chorób.

Ubiegły rok pokazał, że sanepid działa sprawnie i realizuje swoje zadania na wysokim poziomie, również w sytuacjach nagłych. Nie zwalniamy tempa i pracujemy nad tym, aby Państwowa Inspekcja Sanitarna nadal była instytucją skuteczną, przyjazną i dostępną dla każdego mieszkańca Polski– deklaruje Krzysztof Saczka.

Nie brakowało także zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa żywności i żywienia. W 2022 r. liczba zakładów działających na rynku spożywczym objętych nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej przekroczyła 560 tys. i w porównaniu z 2021 r. wrosła o ponad 17 tys. Jednocześnie GIS informował opinię publiczną o sytuacjach, gdy żywność mogła stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Wspieraliśmy też przedsiębiorców w eksporcie żywności do państw trzecich, w szczególności do Chińskiej Republiki Ludowej. Dotyczyło to m.in. rejestracji w chińskim systemie rejestracyjnym podmiotów zainteresowanych eksportem żywności do Chin.

Raport Stan Sanitarny Kraju

Publikacja jest corocznie opracowywana w Głównym Inspektoracie Sanitarnym na podstawie danych uzyskanych od państwowych wojewódzkich, powiatowych i granicznych inspektorów sanitarnych.

Raport z roku 2022, jak i z lat ubiegłych, dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Materiały

Stan​_Sanitarny​_Kraju​_w​_2022​_roku
Stan​_Sanitarny​_Kraju​_w​_2022​_roku.pdf 32.99MB
{"register":{"columns":[]}}