W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na odpady niebezpieczne w domu!

13.01.2025

Na niebieskim tle napis "Komunikat"

Odpowiednia gospodarka odpadami sprzyja nie tylko zmniejszeniu ilości składowanych odpadów, odzyskowi surowców i zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do środowiska, ale także służy ochronie zdrowia ludzi. Dzięki wiedzy na temat zasad segregacji można uniknąć narażenia na substancje niebezpieczne. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U.2021.906).

Należy jednak pamiętać, że niektórych odpadów nie należy wrzucać do pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadów zmieszanych, jak również do pojemników służących do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Mowa o odpadach niebezpiecznych!

Jak postępować z odpadami niebezpiecznymi powstającymi w gospodarstwach domowych?

Odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych zależnie od ich rodzaju, można oddać do specjalnie wyznaczonych punktów w sklepach i aptekach, a także w tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 stawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2024.399 z późn. zm.) gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych wymienionych w pkt 5, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów (w tym środków ochrony roślin), odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon oraz odpadów tekstyliów i odzieży, a także odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych. 

Zgodnie z art. 3 ust. 2b ww. ustawy gmina jest zobowiązana utworzyć co najmniej jeden punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). PSZOK może być utworzony przez gminę samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami, albo też ze związkiem metropolitalnym.

Bardzo niebezpiecznym rodzajem odpadów powstających w gospodarstwach domowych są odpady związane ze środkami ochrony roślin (m.in opakowania po środkach ochrony roślin), których użycie nie wymaga posiadania szczególnych uprawnień, kwalifikowane jako odpad o kodzie 20 01 19*.  Ze względu na zawartość toksycznych substancji zabrania się gromadzenia tego typu odpadów wraz z odpadami komunalnymi oraz samodzielnego ich przetwarzania. Tego typu odpady można oddać do PSZOK. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Zalecenia dotyczące postępowania z opakowaniem oraz informacje o toksyczności produktu i zagrożeniach jakie może stwarzać znajdują się na etykiecie umieszczonej na opakowaniu. Opakowania oddawane do utylizacji powinny być czyste, dokładnie opróżnione. Należy je przepłukać (przynajmniej 3 razy), a powstałe popłuczyny wykorzystać do zabiegu. (Nie wolno wylewać ich do kanalizacji lub rowów melioracyjnych!)

Lista PSZOK na terenie powiatu tucholskiego:

  • Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), ul. Kanałowa 4, 89-511 Cekcyn  
  • Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), ul. Wybudowanie 12a, 89-520 Gostycyn
  • Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) ul. Zacisze 4, 89-506 Kęsowo
  • Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), ul. Słoneczna 14, 89-510 Bysław
  • Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, ul. Czerska 2, 89-530 Śliwice – administrator
  • Tucholska Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych (TIPOK), ul. Wybudowanie 1E, 89-500 Tuchola

Szczegółowe informacje dotyczące aspektów prawnych związanych z postępowaniem z odpadami po środkach ochrony roślin stosowanych zarówno przez użytkowników profesjonalnych oraz takich które mogą być używane osoby fizyczne dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

https://www.gov.pl/web/klimat/komunikat-w-sprawie-postepowania-z-odpadami-niebezpiecznymi-w-postaci-srodkow-ochrony-roslin-oraz-opakowan-po-srodkach-ochrony-roslin

 

{"register":{"columns":[]}}