W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda w fontannach

21.05.2024

fontanna w mieście

Pamiętajmy, iż woda w fontannach i innych urządzeniach wytwarzających aerozol wodno-powietrzny nie jest nadzorowana tak samo, jak woda do picia, woda w kąpieliskach czy na pływalniach. Jako otwarty zbiornik jest narażona na zanieczyszczenia i może być nośnikiem różnego rodzaju drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia, pasożytów oraz substancji chemicznych alergizujących lub drażniących. Jak wykazują analizy wód pochodzących z fontann w próbkach stwierdzano niejednokrotnie przekroczenia parametrów mikrobiologicznych: Escherichia coli, enterokoki oraz bakterie z grupy coli. Mogą one powodować choroby układu pokarmowego, alergie, zapalenie spojówek, uszu, schorzenia dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych. Nie spełniając wymagań jakości wody wykorzystywanej do spożycia czy do kąpieli, nie może być ona do tych celów wykorzystywana zarówna przez ludzi jak i zwierzęta.

Temperatura wody w urządzeniach wahająca się w przedziale 25-45°C, brak dezynfekcji oraz brak kontroli narastania biofilmu sprzyjają kolonizacji pałeczkami Legionella sp. Do zakażenia dochodzi drogą wziewną. Inhalacja skażonego aerozolu wodno-powietrznego przez osoby o obniżonej odporności może doprowadzić do zachorowań na legionellozę, zapalenie płuc lub gorączkę Pontiac, które rejestrowane są również w Polsce. 

{"register":{"columns":[]}}