W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania EFSA „Jedz bezpiecznie" Safe2Eat

07.06.2024

EFSA Kampania Wybieraj bezpieczną żywność

Opierając się na sukcesie poprzednich trzech lat, rozpoczynamy kampanię Safe2Eat 2024.
Kampania EFSA (wcześniej znana jako #EUChooseSafeFood) powraca pod zmienioną nazwą i z nowym zobowiązaniem, by podnosić świadomość Europejczyków na temat bezpieczeństwa żywności. W tym roku kampania rozszerza swój zasięg, aż 18 krajów łączy siły, aby pomóc konsumentom podejmować świadome decyzje dotyczące ich wyborów żywieniowych. Kraje uczestniczące w kampanii EFSA w 2024 roku to: Rumunia, Czechy, Węgry, Grecja, Estonia, Chorwacja, Włochy, Łotwa, Cypr, Słowenia, Hiszpania, Luksemburg, Słowacja, Austria, Polska, Portugalia, Irlandia i Macedonia Północna.

Pod hasłem #EUSafe2Eat kampania EFSA będzie nadal koncentrować się na edukowaniu obywateli na temat bezpieczeństwa żywności.

Safe2Eat 

Każdego dnia dokonujemy niezliczonych wyborów żywieniowych, a czynniki wpływające na te wybory mogą się różnić w zależności od konsumenta. 

Niezależnie od czynników decydujących o zakupie i konsumpcji żywności, obywatele Europy mogą mieć pewność, że wszystko, co zdecydują się zjeść, jest bezpieczne dzięki solidnemu systemowi bezpieczeństwa żywności. Europejczycy należą do grona najlepiej chronionych i poinformowanych konsumentów żywności na świecie. Naukowcy z całej Unii Europejskiej analizują dane naukowe i badania w celu oceny ryzyka związanego z żywnością, zaś odpowiednie organy tworzą regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa produktów dostępnych na rynkach i w sklepach. Unijny system bezpieczeństwa żywności gwarantuje, że każdy mieszkaniec Europy ma prawo dowiedzieć się, w jaki sposób żywność, którą spożywa, jest produkowana, przetwarzana, pakowana, etykietowana i sprzedawana.  

Informacje na temat kampanii  

Prowadzona już czwarty rok kampania skupia się na trzech kluczowych obszarach: 

  • Bezpieczne praktyki żywieniowe 
  • Jedzenie a zdrowie 
  • Co znajduje się w żywności 

Kampania skupi się na wyjaśnieniu, dlaczego dodatki do żywności i nowa żywność są bezpieczne. Ponadto podkreśli, w jaki sposób produkty zawierające alergeny pokarmowe muszą być wyraźnie oznakowane.  

W Polsce, jako uczestnicy tego międzynarodowego przedsięwzięcia  skupimy się na tematach związanych z higieną żywności, chorobami przenoszonymi przez żywność oraz suplementami diety.

Jak dołączyć do kampanii?  

Istnieje kilka sposobów dołączenia do kampanii, a liczne zasoby opracowane w jej ramach są dostępne w wielu językach urzędowych UE:  

  • Udostępniaj w swojej sieci bezpłatne materiały kampanii zawarte w zestawie narzędzi, aby zapewnić konsumentów w Europie, że niezależnie od ich wyborów, kupowana i spożywana przez nich żywność jest bezpieczna. 
  • Zajrzyj na stronę internetową kampanii, na której regularnie pojawiają się praktyczne porady dotyczące wyborów żywieniowych, a także informuj konsumentów o badaniach naukowych, dzięki którym bezpieczna żywność trafia na nasze stoły. 
  • Pozostań w kontakcie; obserwuj profil EFSA w mediach społecznościowych i udostępniaj najnowsze informacje na temat kampanii.
  • Używając hashtagu kampanii #EUSafe2Eat, informuj o naszych wspólnych wysiłkach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywności i pracy naukowców w tym temacie, aby włączyć się w realizację różnych zaplanowanych działań i móc je wspierać. 

O EFSA

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest agencją Unii Europejskiej utworzoną w 2002 roku. Jest źródłem niezależnych i neutralnych opinii naukowych oraz analiz opracowywanych z myślą o podmiotach zarządzających ryzykiem. Urząd informuje także o zagrożeniach związanych z łańcuchem żywnościowym. EFSA współpracuje z zainteresowanymi stronami w celu promowania spójności informacji naukowych na terenie Unii Europejskiej, a także opracowuje analizy naukowe na potrzeby uchwalanych przepisów i rozporządzeń, które mają na celu ochronę europejskich konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością w całym łańcuchu żywnościowym – od pola do stołu.
 

{"register":{"columns":[]}}