W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sezon na kleszcza trwa

12.07.2024

Mały kleszcz - duży problem

Kleszcze aktywne są cały rok. Gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia (zazwyczaj powyżej 4 oC) kleszcze rozpoczynają swoją aktywność.

Jak na nas polują?

Nie jest prawdą, że kleszcze spadają lub skaczą na nas z drzew. Najczęściej wspinają się na trawy i krzewy na wysokość maksymalnie 120-150 cm, gdzie czekają na żywiciela, który „zbiera” je, ocierając się o rośliny. Kleszcze najczęściej wgryzają się w naszą skórę w miejscach, gdzie jest ona najdelikatniejsza, a więc na głowie (w przypadku dzieci), za uszami, na granicy włosów, na karku, na ramionach, pod pachami, pod biustem, w okolicach pępka, w pachwinach, wokół genitaliów czy pod kolanami. Ugryzienia kleszczy nie bolą, bo pajęczaki te wprowadzają do naszego organizmu substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne.

Gdzie najczęściej występują kleszcze?

Przede wszystkim można je spotkać w lasach, na łąkach, w parkach i na działkach rekreacyjnych.

Jak zapobiec ugryzieniu przez kleszcza?

Najlepiej unikać ugryzienia przez kleszcza. Pomoże w tym stosowanie się do kilku zasad:

  1. Wybierając się do lasu warto założyć odzież z długimi rękawami, długimi nogawkami (najlepiej zakończonymi ściągaczami) oraz kryte obuwie. Dobrze, jeśli ubrania są jasne, wtedy łatwiej można spostrzec przyczepionego do nich kleszcza.
  2. Warto też spryskać skórę lub odzież repelentem (środkiem odstraszającym kleszcze).
  3. Natychmiast po powrocie z miejsca, gdzie występują kleszcze, należy dokładnie obejrzeć ubranie i skórę, a także wykąpać się i zmyć skórę gąbką w celu usunięcia wędrujących po niej pajęczaków. Jeśli był z nami pies, to jego także trzeba obejrzeć.

Czym może grozić ugryzienie przez kleszcza?

Kleszcze roznoszą wiele groźnych chorób, wśród których znajdują się m.in.: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza, dur powrotny, ospa riketsjowa, tularemia i inne. .

Najbardziej znane choroby przenoszone przez kleszcze, które stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka to borelioza, i kleszczowe zapalenie mózgu.
Dowiedź się jakie są między nimi różnice, poznaj ich objawy i sposoby, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zakażenia tymi chorobami?

/infografika opracowana przez WSSE w Poznaniu/

Materiały

B5​_ulotka​_kleszcz​_str1
B5​_ulotka​_kleszcz​_str1.pdf 3.94MB
B5​_ulotka​_kleszcz​_str2
B5​_ulotka​_kleszcz​_str2.pdf 5.15MB
{"register":{"columns":[]}}