W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport o stanie sanitarno-epidemiologicznym powiatów bieszczadzkiego i leskiego za rok 2022

16.04.2023

Raport o stanie sanitarno-epidemiologicznym powiatów bieszczadzkiego i leskiego

SEKCJA HIGIENY KOMUNALNEJ

A. Wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę.

W 2022r. w ewidencji znajdowało się 58 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia
w wodę: 16 opartych na wodzie powierzchniowej, 40 opartych na wodzie podziemnej, 2 oparte na ujęciach mieszanych. Wodociągi te ze względu na wielkość i zapotrzebowanie można sklasyfikować: 49 o produkcji wody do 100 m3/d , 8 o produkcji wody od 100 – 1000 m3/d, 1 o produkcji wody od 1000 – 10000 m3/d.
W 2022 r. Gmina Cisna, właściciel wodociągu Kalnica powiadomił tut. Inspektora, że w dniu 03.10.2022 r studnia głębinowa wraz hydrofornią zostały wydzierżawione osobie prywatnej jako składowa część nieruchomości zlokalizowanej w Kalnicy. W związku z powyższym zostały wypowiedziane umowy osobom, które korzystały z wodociągu Kalnica (około 5 budynków tj. 20 osób). Mieszkańcy m-ci Kalnica zaopatrują się obecnie w wodę z własnych studni przydomowych.

W roku poprzednim skontrolowano jakość wody we wszystkich 58 wodociągach.
Na koniec 2022 r. woda w wodociągu Żłobek o produkcji wody do 100 m3/d nie odpowiadała wymogom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W próbkach wody pobranych dnia 12.12.2022 r. stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne bakteriami grupy coli w ilości powyżej 100 jtk/100 ml.

Ponadto w roku 2022 odnotowano krótkotrwałe pogorszenie się jakości wody pod względem mikrobiologicznym w następujących wodociągach:
- wodociąg Pszczeliny - o produkcji wody do 100 m3/d – ( bakterie gr. coli, enterokoki);

- wodociąg Zatwarnica - o produkcji wody do 100 m3/d – ( bakterie gr. coli, clostridium perfringens);

- wodociąg Olchowiec – o produkcji wody do 100 m3/d- (bakterie gr. coli, enterokoki,);

- wodociąg Glinne Jankowce - o produkcji wody do 100 m3/d -(bakterie gr. coli, ogólna liczba mikroorganizmów);

- wodociąg Stańkowa - o produkcji wody do 100 m3/d-(bakterie gr. coli, ogólna liczba mikroorganizmów);

- wodociąg Żłobek - o produkcji wody do 100 m3/d-(bakterie gr. coli, Escherchia coli, ogólna liczba mikroorganizmów);

Na wszystkie w/w wodociągi, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dla powiatów bieszczadzkiego i leskiego  w Ustrzykach Dolnych wydawał komunikaty o braku przydatności wody do spożycia oraz decyzje administracyjne z natychmiastowym nakazem jej poprawy. Wszystkie decyzje zostały wykonane i w związku z powyższym zostały wydane komunikaty oraz decyzje o przydatności wody do spożycia. W 2022 roku wydano decyzje na warunkową przydatność wody do spożycia w następujących wodociągach:
- wodociąg Kalnica o produkcji wody do 100 m3/d - (żelazo),
- wodociąg Średnia Wieś- o produkcji wody od 100 – 1000 m3/d – ( amonowy jon, mangan,

fluorki, sód),
- wodociąg Wańkowa - o produkcji wody do 100 m3/d- ( żelazo, amonowy jon),
- wodociąg Lipie - o produkcji wody do 100 m3/d- ( mangan),

- wodociąg Żłobek - o produkcji wody do 100 m3/d - (żelazo).

Sekcja Higieny Komunalnej w 2022 roku przeprowadziła kontrole 4 wodociągów w zakresie zabezpieczeń przed atakiem terrorystycznym na Stacje Uzdatniania Wody oraz ujęcia wód.

Kontrole te nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

W 2022 r. w ramach bieżącego nadzoru pobrano 138 próbek wody, w tym 72 w zakresie mikrobiologicznym oraz 66 w zakresie fizyko-chemicznym.

Dodatkowo w ramach usług ( zlecenie) pobrano 21 próbki wody, w tym 19 w zakresie mikrobiologicznym oraz 2 w zakresie fizyko-chemicznym.

W 2022 r. pobrano w ramach usług 24 próbki ciepłej wody w zakresie badania
w kierunku Legionella. W SP ZOZ w Lesku w 2 próbkach stwierdzono wysokie skażenie instalacji wody użytkowej bakteriami z rodzaju Legionella, w związku z powyższym wydano decyzję nakazującą podjęcie natychmiastowych działań naprawczych zmierzających do redukcji liczby bakterii oraz zakazano używania pryszniców. Badanie ciepłej wody użytkowej (2 próbki) po 1 tygodniu wykazało poniżej 100 jtk/100 ml. Kolejne badanie przeprowadzone po 3 miesiącach ( 2 próbki) nie wykryło bakterii z rodzaju Legionella, natomiast badanie po kolejnych 3 miesiącach ( 4 próbki) wykazało bardzo wysokie tj. powyżej 1000jtk/1000ml oraz wysokie tj. powyżej 1000 jtk/100 ml stężenie instalacji wody użytkowej bakteriami
z rodzaju Legionella sp. W związku z powyższym po raz drugi wydano decyzję nakazującą podjęcie natychmiastowych działań naprawczych zmierzających do redukcji liczby bakterii oraz nakazano natychmiast wyłączyć z eksploatacji urządzenia i instalację wody ciepłej.
W DPS Moczary w próbce wody stwierdzono wysokie stężenie instalacji wody użytkowej bakteriami z rodzaju Legionella. Wydano decyzję nakazującą podjęcie natychmiastowych działań naprawczych zmierzających do redukcji liczby bakterii oraz zakazano używania pryszniców. Badanie ciepłej wody użytkowej po 1 tygodniu oraz po 3 miesiącach nie wykryło bakterii. W SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych we wszystkich 5 próbkach nie wykryto bakterii z rodzaju Legionella. Dodatkowo trzy obiekty hotelarskie oraz trzy sanatoria uzdrowiskowe pobrały próbki ciepłej wody w zakresie badania w kierunku Legionella w sumie 13 próbek, w których nie wykryto bakterii
z rodzaju Legionella lub liczba bakterii była mniejsza niż 100 jtk/100 ml.

B. Inne podmioty zaopatrujące w wodę.

Wg ewidencji znajduje się 50 indywidualnych ujęć, które są wykorzystywane do celów publicznych lub działalności gospodarczej. Skontrolowano 4 - jakość wody odpowiada wymaganiom obowiązującego rozporządzenia.

C. Kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli.

W 2022 roku na terenie powiatu leskiego zorganizowano cztery kąpieliska tj.:

Kąpielisko „Cypel” w miejscowości Polańczyk, kąpielisko „Patelnia” – w miejscowości Polańczyk, kąpielisko „Solina – Góra Jawor” obok Białej Floty w miejscowości Solina oraz nowo powstałe kąpielisko „Zielona Plaża - Zawóz” w Zawozie, które zostało przekształcone
z miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Organizatorem w/w kąpielisk był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Solinie z/s w Polańczyku.

Pracownicy Sekcji Higieny Komunalnej na bieżąco monitorowali stan sanitarno – techniczny tych kąpielisk, podczas kontroli jakości wody, które zostały zlecone do tut. Inspektora Sanitarnego. W zakresie nadzoru nad jakością wody w kąpieliskach pobrano do badań mikrobiologicznych:

- 4 próbki wody w ramach bieżącego nadzoru
- 16 próbek wody na zlecenie organizatora kąpielisk

W 2022 r. nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych norm badanych parametrów.

 

Wykonanie planów pracy:
Wg ewidencji na 2022 rok pod nadzorem sanitarnym w Sekcji Higieny Komunalnej
w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych znajdowało się 265 obiektów, zaplanowano 97 kontroli obiektów, skontrolowano 79.

Wydano 72 decyzje w tym:
- 55 decyzji administracyjnych  ( dot. jakości wody, nakazujących poprawę stanu sanitarno – technicznego oraz ekshumacji zwłok-13 ),
- 17 decyzji rachunkowych,
- nałożono 2 mandaty na kwotę 1000 zł.

Ponadto wydano:
- 11 postanowień w związku z sprowadzeniem zwłok z zagranicy,
- 1 postanowienie w związku z wywozem zwłok za granicę,
- 8 komunikaty w związku ze stwierdzeniem złej jakości wody przeznaczonej
do spożycia przez ludzi,
- 8 komunikatów w związku ze stwierdzeniem dobrej jakości wody przeznaczonej
do spożycia przez ludzi,
- 20 bieżące oceny jakości wody w kąpieliskach,
- 17 opinii sanitarnych ( 5 - dot. utrzymania czystości i porządku w gminach, 6 – dot. kategoryzacji obiektów, 5- dot. imprezy masowej, 1- opinia kąpieliska ).

SEKCJA EPIDEMIOLOGII

 

Poniżej przedstawiono ocenę sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób zakaźnych na terenie działalności PSSE w Ustrzykach Dolnych w 2022r.

 

Salmonelozy

Zarejestrowano 6 potwierdzonych przypadków zachorowań, w tym 6 hospitalizowanych. Czynnikiem etiologicznym była pałeczka Salmonella enteritidis (6). Nosicielstwo Salmonella enteritidis stwierdzono u 3 osób uraz u jednej osoby nosicielstwo Salmonella branderup.

 

Ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową

Odnotowano 12 ognisk choroby przenoszonej drogą pokarmową: o nieustalonym czynniku etiologicznym (1), norowirus (2), rotawirus (9). Narażonych było 98 osób, w tym 34 do lat 14, 26 chorych wymagało hospitalizacji.

 

Inne bakteryjne zakażenia jelitowe

Zarejestrowano 18 hospitalizowanych przypadków. Czynnikiem etiologicznym były: Clostridium difficile (16), Campylobacter (1). W przypadku 1 zachorowaia nie określono czynnika chorobotwórczego (u dzieci do lat 2 – 1 zachorowanie).

 

Giardioza

Wykazano 6 hospitalizowanych przypadków.

 

Wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez rotawirusy

Odnotowano 96 hospitalizowanych przypadków - 44 to zachorowania u dzieci do lat 2.

 

Wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez czynnik Norwalk (norowirus)

Wykazano 27 hospitalizowanych przypadków u dzieci do lat 2 - 16.

 

Wirusowe zakażenia jelitowe inne określone i nieokreślone

Zarejestrowano 95 przypadków zachorowań: 31 hospitalizowanych przypadków wywołanych przez adenowirusy – u dzieci do lat 2- 14, 64 to przypadki, w których nie określono czynnika chorobotwórczego (54 hospitalizowanych).

 

Biegunka i zapalenie żołądkowo – jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu

Zgłoszono 17 przypadków zachorowań (12 hospitalizowanych), w tym 9 hospitalizacji
u dziecka do lat 2.

 

Płonica

Zarejestrowano 5 przypadków zachorowania, w tym 2 hospitalizacje.

 

Borelioza z Lyme

Zgłoszono 36 potwierdzonych przypadków, w tym 3 z hospitalizacją.

 

Neuroborelioza

Zgłoszono 2 przypadki z hospitalizacją.

 

Styczność i narażenie na wściekliznę / potrzeba szczepień

Opracowano 75 przypadków pogryzień przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę.

Szczepienia przeciw wściekliźnie podjęło 15 osób.

 

Kleszczowe zapalenie mózgu

Zarejestrowano 3 przypadki z hospitalizacją.

 

Enterowirusowe zapalenie opon mózgowych

Zgłoszono 1 przypadek hospitalizowany.

 

Choroba wywołana przez hantawirusy

Zgłoszono 1 przypadek, 1 hospitalizowany.

 

Ospa wietrzna

Zgłoszono 22 przypadki zachorowania bez hospitalizacji.

 

Wirosowe zapalenie wątroby typu A

Zarejestrowano 1 przypadek z hospitalizacją.

 

Choroba wywołana przez Streptococcus pneumoniae inwazyjna

Odnotowano 2 przypadki z hospitalizacją.

 

Gruźlica

Opracowano 3 zachorowania na gruźlicę płuc wywołaną przez Mycobacterium tuberculosis. Odnotowano 5 dodatnich wyników badania w kierunku prątków gruźlicy.

 

Zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)

Zgłoszono ogółem 1909 przypadków, w tym 166 hospitalizowanych.

 

Zgony z powodu zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)

Zgłoszono 41 zgonów z powodu choroby.

Ogółem na terenie podległym Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej

w Ustrzykach Dolnych w 2022 roku zanotowano 2358 przypadków zachorowań na choroby zakaźne, w tym 527 hospitalizowanych.

W porównaniu do 2021 roku zwiększyła się liczba zachorowań na zakażenia wirusowe
( rotawirus, adenowirus ). Zmniejszyła się liczba zachorowań na salmonellozę. Odnotowano więcej przypadków zachorowań na boreliozę, neuroboreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Znacznie zmniejszyła się liczba zachorowań na hantawirusy oraz spadła liczba chorych na COVID19.

Przeprowadzona analiza sytuacji epidemiologicznej wykazuje, że zarejestrowane przypadki chorób zakaźnych nie stanowią zagrożenia dla populacji powiatu bieszczadzkiego i leskiego.

 

SEKCJA HIGIENY ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA

 

Na terenie nadzorowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną dla powiatów bieszczadzkiego i leskiego w Ustrzykach Dolnych znajduje się 1250 obiektów żywnościowo-żywieniowych. W 2022 roku pracownicy Sekcji Higieny Żywności i Żywienia pobrali do badań laboratoryjnych 238 próbek żywności:
- 185 w ramach mikrobiologii – kwestionowane 2 (pobrane w ramach monitoringu – antybiotykooporność, badanie przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym
w Puławach),

- 49 w ramach fizykochemii – nie kwestionowano,

- 4 w ramach skażeń promieniotwórczych- nie kwestionowano.

230 próbek pobrano w ramach realizacji ,,Planu pobierania próbek do badania żywności
w ramach urzędowej kontroli żywności i monitoringu na 2022r” natomiast 8 w ramach interwencji konsumenckich na podejrzenia obecności zanieczyszczeń w produktach spożywczych. Ponadto przeprowadzono 6 ocen świeżości tłuszczy smażalniczych –
6 z wykorzystaniem OLEOTESTÓW 1 (podczas interwencji) przy użyciu testeru oleju spożywczego TESTO 270. Żadna z badanych próbek nie została zakwestionowana.
W 2022 roku przeprowadzono 367 kontroli , nałożono 24 mandaty karne na kwotę 5470 zł. Wydano: 7 decyzji o nieprzydatności środka spożywczego, 7 postanowień o nakazie zabezpieczenia środka spożywczego, 32 zawiadomienia o wszczęciu postepowania administracyjnego, 50 decyzji opłatowych za kontrole negatywne na kwotę 3677 zł, 17

decyzji administracyjnych, 93 decyzji zatwierdzających bezterminowych, 21 decyzji zatwierdzających warunkowych, 114 zaświadczeń o wpisie do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, 1 upomnienie na kwotę 16 zł, 1 decyzję wstrzymującą działalność, 1 decyzję odmowną.
W 2022 roku współpracowano z Inspekcją Weterynaryjną oraz Policją w zakresie kontroli Placu Targowego (kontrola legalności sprzedaży mięsa i wędlin w związku z ASF). Pracownicy Sekcji Higieny Żywności i Żywienia uczestniczyli 24.09.2022r.w imprezie pod nazwą: ,,Jesienne spotkanie z naturą- Rodzinne Grzybobranie 2022” organizowanej na terenie inkubatora przetwórstwa rolniczego w Moczarach. Impreza miała na celu aktywizację społeczności lokalnej, propagowanie zdrowego stylu życia, mądre korzystanie z dobrodziejstw natury, popularyzację walorów przyrodniczo-kulturowych. W trakcie imprezy pracownicy Sekcji dokonali klasyfikacji grzybów zebranych przez grzybiarzy.

W dniu 07.10.2022r. przeprowadzono w Urzędzie Miasta i Gminy Lesko prelekcję na temat ,,Wymagania higieniczne w rolniczym handlu detalicznym – żywność pochodzenia roślinnego. Procedura rejestracji”. Prelekcja związana była z powiatową konferencją pod nazwą: ,,Formy sprzedaży produktów wytwarzanych w gospodarstwach rolnych” organizowaną przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Ponadto dnia 08.11.2022r. Pracownik Sekcji HŻiŻ na zaproszenie pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szybowników Polskich w Bezmiechowej Dolnej przeprowadził pogadankę przeznaczoną dla uczniów klas I – III na temat: ,,Zdrowego odżywiania, skutków niewłaściwego żywienia i trybu życia”. Natomiast 07.12.2022r. przeprowadzono pogadankę dla uczniów Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych na temat ,,Napoje energetyzujące – fakty i mity”. W 2022 r. przeprowadzano także wspólne kontrole z Policją w zakresie zimowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży,

SEKCJA HIGIENY PRACY

W Sekcji Higieny Pracy prowadziiła bieżący nadzór sanitarny obejmujący kontrolę przestrzegania przepisów z zakresu: oceny ryzyka zawodowego, bezpieczeństwa i higieny pracy, wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich, wysterowania substancji
chemicznych i ich mieszanin, czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym lub
mutagennym w środowisku pracy, występowania czynników biologicznych, produktów
biobójczych, detergentów oraz prekursorów kategorii 2 i 3.

Sekcja Higieny Pracy brałą udział w programie wieloletnim, mającym na celu ocenę przygotowania pracodawców pod kątem przestrzegania przepisów oraz zasad BHP podczas usuwania lub zabezpieczania wyrobów zawierających azbest w ramach rządowego ,,Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”.

 

Pod nadzorem Sekcji Higieny Pracy znajdowało się 109 zakładów pracy, w których łącznie zatrudnionych było 2817 pracowników. W 2022 r. przeprowadzono kontrolę w 54
zakładach pracy zatrudniających łącznie 538 pracowników.

Łączna liczba przeprowadzonych kontroli wynosiła 90, w tym 16 kontroli planowych, 20 kontroli sprawdzających, 8 kontroli dotyczących chorób zawodowych, 39 kontroli
akcyjnych związanych z nadzorem nad produktami kosmetycznymi oraz zakwestionowanymi produktami biobójczymi, 5 kontroli związanych z COVID-19 oraz 2 kontrole pozaplanowe.

Uchybienia stwierdzono w 12 zakładach pracy, w tym: zły stan sanitarny – 1 zakład, przekroczenie natężenia hałasu – 5 zakładów, brak aktualnych pomiarów czynników
szkodliwych – 4 zakłady, brak rejestru czynników szkodliwych – 3 zakłady, brak lub nieprawidłowa ocena ryzyka zawodowego – 3 zakłady, uchybienia w zakresie produktów
biobójczych – 2 zakłady, uchybienia w zakresie czynników biologicznych – 1 zakład.

W warunkach przekroczenia normatywów higienicznych w zakładach skontrolowanych w 2022 r. zatrudnionych było 28 osób w 8 zakładach pracy, w tym: przekroczenie czynników fizycznych (hałas) – 17 pracowników, przekroczenie czynników biologicznych – 11
pracowników.

W 2022 r. decyzji administracyjnych ogółem wydano 46, w tym: 15 decyzji
nakazowych, 15 decyzji z art. 155 kpa., 16 decyzji rachunkowych. Wygaśnięcia decyzji
z urzędu nie było. Nakazy zawarte w decyzjach to m.in.:
12 nakazów dot. obniżenia NDS
i NDN czynników szkodliwych, 3 nakazy dot. czynników rakotwórczych i mutagennych,
8 nakazów dot. badań i pomiarów środowiska pracy, 3 nakazy dot. oceny ryzyka zawodowego, 1 nakaz dot. czynników biologicznych w miejscu pracy, 2 nakazy dot. produktów biobójczych.

W ramach nadzoru nad zdrowotnymi warunkami środowiska pracy, Sekcja Higieny Pracy prowadziła postępowanie administracyjne w zakresie zgłoszenia podejrzeń chorób
zawodowych. W 2022 r. liczba zgłoszeń chorób zawodowych – 2, liczba dochodzeń epidemiologicznych – 4, liczba kart oceny narażenia zawodowego – 5, liczba skierowań na badania
w związku z podejrzeniem choroby zawodowej – 3, liczba decyzji w sprawie chorób
zawodowych ogółem – 3, liczba postanowień wydanych przez PPIS – 39,
liczba wystawionych kart stwierdzenia choroby zawodowej – 4. W zapobieganiu i zwalczaniu chorób zawodowych, uwzględniono prawidłowość przeprowadzanych badań wstępnych i okresowych, wielkość
narażenia zawodowego, stosowanie zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych, stosowanie atestowanych i prawidłowo dobranych ochron osobistych oraz szczepienia ochronne.

W 2022 r. rozeznanie środowiska w temacie obrotu środkami zastępczymi prowadzone było na bieżąco przez pracowników PSSE – sporządzono w tym temacie 40 notatek
służbowych. Nie stwierdzono obiektów wprowadzających do obrotu podejrzane środki.

W roku 2022 kontynuowano propagowanie Programu Ograniczenia Zdrowotnych
Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w zakładach pracy. Zwracano szczególną uwagę na
stosowanie oznakowania zakładów pracy znakami zakazu palenia.

W 2022 r. pracownik Pionu Higieny Pracy uczestniczył w organizacji stoisk
informacyjno-edukacyjnych w Zatwarnicy oraz Moczarach dotyczących bezpieczeństwa
w czasie wypoczynku letniego, higienicznych warunków wypoczynku, dopalaczy, chorób
zakaźnych i uzależnień oraz następstw palenia tytoniu.

 

SEKCJA HIGIENY DZIECI I MŁODZIEŻY

Pod nadzorem Higieny Dzieci i Młodzieży znajdowało się 57 placówek nauczania
i wychowania w tym 3 żłobki, 10 przedszkoli/innych form wychowania przedszkolnego, 19 szkół podstawowych, 12 zespołów szkół, 1 LO, 2 internaty, 2 SOSW, 7 schronisk oraz
1 placówka wsparcia dziennego. Ocenę stanu sanitarnego przeprowadzono w 72. Dodatkowo
w okresie ferii zimowych i wakacji do elektronicznej bazy MEN zgłoszonych zostało łącznie 285 placówek wypoczynku dzieci i młodzieży (w tym w okresie ferii zimowych 63 a w czasie wakacji 222), kontrolą objęto 17 turnusów zimowych, na których przebywało 676 uczestników oraz 66 turnusów letnich na których przebywało 2853 uczestników. W sumie w 2022 roku Sekcja Higieny Dzieci i Młodzieży przeprowadziła 155 kontroli placówek.

Higienicznej ocenie poddano rozkłady zajęć lekcyjnych w 32 szkołach w 296 oddziałach, nie stwierdzono nieprawidłowości.

Spośród 32 skontrolowanych szkół 15 placówek posiada szkolny zespół sportowy, 1 salę
gimnastyczną z boiskiem, 11 salę rekreacyjno-zastępczą z boiskiem, 1 tylko salę gimnastyczną, 1 tylko salę rekreacyjno-zastępczą, 2 tylko boisko sportowe oraz 1 nie posiada infrastruktury do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.

23 skontrolowane szkoły posiadają gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.

W 23 szkołach wydawane były ciepłe posiłki jednodaniowe a w 2 pełne obiady.
Z dożywiania w 2022 roku skorzystało 2615 uczniów, z czego 449 to posiłki dofinansowane przez gminy.

W wyniku kontroli stwierdzono, że 50 placówek nauczania i wychowania posiada podłączenie do wodociągu miejskiego/gminnego a 6 posiada własne ujęcie wody (oparte na wodzie
podziemnej). Liczba placówek podłączonych do sieci kanalizacyjnej wynosi 42
a pozostałe placówki posiadają szambo – 10 lub własną oczyszczalnię ścieków - 4. Brak jest placówek, w których uczniowie korzystają z ustępów zewnętrznych. W 39 skontrolowanych placówkach spełnione są standardy dostępności do urządzeń sanitarnych a w 2 stwierdzono nie zachowane standardy.

W 2022 roku wydano 13 decyzji merytorycznych ( w tym 2 decyzje przedłużające) oraz 4
decyzje płatnicze. Dodatkowo wydano 62 opinie dot. zawieszenia zajęć oraz zdalnego
nauczania w szkołach i przedszkolach.

STANOWISKO OŚWIATY ZDROWOTNEJ I PROMOCJI ZDROWIA

Kierunki działań oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia podejmowane w 2022 roku wynikały z założeń krajowych: ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Programu Zdrowia, zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, a także sytuacji epidemiologicznej i bieżących potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Głównym celem działań oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia było kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych poprzez promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie indywidualnej odpowiedzialności za zdrowie własne i swoich najbliższych oraz wspieranie regionalnych i lokalnych działań na rzecz zdrowia. Powyższy cel osiągnięto poprzez wdrażanie i koordynowanie programów edukacyjnych, organizowanie przedsięwzięć prozdrowotnych oraz wspieranie koordynatorów programów edukacyjnych, konsultacje merytoryczne oraz udostępnianie materiałów oświatowo-zdrowotnych. Działania te były prowadzone w następujących obszarach:

  1. Profilaktyka nadwagi i otyłości: program edukacyjny ,,Trzymaj Formę”.

  2. Profilaktyka uzależnień: ,,ARS, czyli jak dbać o miłość” ,,Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych”, ,,Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych”.

  3. Profilaktyka palenia tytoniu: ,,Czyste powietrze wokół nas”, ,,Nie pal przy mnie proszę”, ,,Bieg po zdrowie”, ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”, ,,Światowy Dzień bez Papierosa”, ,,Światowy Dzień Rzucania Palenia”, sprawozdania dotyczące przestrzegania zapisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

  4. Profilaktyka zakażeń HIV i zachorowań na AIDS: ,,Zawsze razem”, Zapobieganie HIV/AIDS i chorobom przenoszonym drogą płciową”.

  5. Profilaktyka chorób nowotworowych: ,,Wybierz życie, pierwszy krok”, ,,Znamię! Znam je?”

  6. Promocja zdrowego trybu życia ,,Moje dziecko idzie do szkoły”, ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne”, kampania EFSA ,,Wybieraj bezpieczną żywność”, akcja ,,Problem wagi ciężkiej”.

  7. Profilaktyka chorób zakaźnych ,,Podstępne WZW”, ,,Profilaktyka grypy”, ,,Zapobieganie chorobom przenoszonym przez kleszcze”, kampania ,,Myję ręce bo wiem więcej”.

  8. Promocja szczepień ochronnych: ,,Zaszczep w sobie chęć szczepienia”, ,,Europejski Tydzień Szczepień”.

  9. Profilaktyka próchnicy i higiena jamy ustnej.

  10. Profilaktyka wszawicy.

  11. Bezpieczeństwa dzieci podczas wypoczynku letniego i zimowego ,,Bezpieczne wakacje”, ,,Bezpieczne ferie”.

  12. Profilaktyka zatruć grzybami.

  13. Profilaktyka używania narkotyków.

  14. Działania informacyjno-edukacyjne skierowane do uchodźców z Ukrainy.

Zrealizowano 30 interwencji programowych i nieprogramowych.

W ramach działalności oświatowo-zdrowotnej współpracowano z Komendą Powiatową Policji w Ustrzykach Dolnych i w Lesku, SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych i w Lesku, Ośrodkami Zdrowia, Lokalną Grupą Działania ,,Zielone Bieszczady”, przedszkolami, szkołami podstawowymi i średnimi.

STANOWISKO ZAPOBIEGAWCZEGO NADZORU SANITARNEGO

W 2022 r. dokonano 1 uzgodnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rozpatrzono 2 wnioski w celu wydania opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, a w przypadku takiej potrzeby, co do zakresu raportu
o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Wydano - 2 opinie – w 1 przypadku nałożono na Inwestora obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, dla inwestycji o nazwie: budowa campingu w ramach inwestycji „Camperpark w Ustrzykach Dolnych”
na działce nr ew. 1141 w obr. ew. 0001 Ustrzyki Dolne,

w 2 przypadku, dla przedsięwzięcia o nazwie: „Marina realizowana w technologii pomostów pływających na Jeziorze Solińskim na części działki nr 186/2 w m-ci Polańczyk w obr. ew. 0016 Solina - zwolniono Inwestora z obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na
środowisko. Odstępując od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływaniu na środowisko brano pod uwagę zakres przedsięwzięcia z jego charakterystyką zawartą w przedstawionej
karcie informacyjnej w odniesieniu do § 3 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie
przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Nie wydawano opinii w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Uzgodnienie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych
i zdrowotnych. Ogółem uzgodniono 13 dokumentacji projektowych, wszystkie bez uwag. Przedstawione do uzgodnień projekty dotyczyły:

  • 6 – budynków usług turystycznych,

  • 3 – stacji uzdatniania wody z siecią wodociągową,

  • 1 – cmentarza,

  • 1 – studia tatuażu,

  • 1 – gabinetu stomatologicznego,

  • 1 – budynku mechaniki pojazdowej.

W 2022 r. nie przeprowadzono żadnej kontroli obiektu w trakcie budowy. Ogółem uczestniczono w 33 odbiorach wynikających z art. 56 ustawy prawo budowlane – wszystkie obiekty dopuszczono do użytkowania bez uwag. Po dokonanych odbiorach i oględzinach
wydawane były opinie sanitarne stwierdzające zgodność realizowanych obiektów
z dokumentacją projektową oraz spełnienie wymagań higieniczno-sanitarnych i zdrowotnych w obiekcie. W ramach przeprowadzanych odbiorów dokonywano szczegółowych oględzin
zrealizowanych lub adaptowanych obiektów pod względem zgodności z dokumentacją
projektową w większości uzgodnioną przez rzeczoznawców ds. sanitarno–higienicznych,
również BHP i p.poż. Dokumentacje okazywane przez Inwestorów dla obiektów, na które
nałożony został obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie były przeważnie kompletne, przedstawiano protokoły z dokonanej kontroli i oględzin przewodów kominowych
i wentylacyjnych wraz z obliczoną krotnością wymian powietrza w poszczególnych
pomieszczeniach. W obiektach spożywczych w czasie oględzin przedstawiane były
sprawozdania z badania wody. Standardy wykończenia i wyposażenia przekazywanych do użytkowania obiektów są dobre, z nielicznymi, budzącymi zastrzeżenia przypadkami
dotyczącymi adaptacji oraz wykończenia istniejących już pomieszczeń.

Nie wydano żadnej opinii w sprawie spełnienia wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Współpraca z terenowymi organami administracji rządowej i samorządowej i innymi inspekcjami oraz komórkami nadzoru bieżącego PSSE w roku 2022 układała się dobrze,
dokonano 2 wizji lokalnych obiektów w obecności administratora i ich właścicieli.

W 2022 r. nie odnotowano skarg na działanie SNZ w/m.

Plan pracy realizowany był na bieżąco wg wpływu spraw. Wydano ponadto 26 decyzji rachunkowych dotyczących załatwianych spraw w komórce organizacyjnej.

W czasie działalności ZNS w 2022 r. nasunęły się następujące spostrzeżenia :

  1. na terenie objętym działaniem tut. Inspektora zaobserwowano stabilny, na poziomie porównywalnym do roku poprzedniego ruch inwestycyjny w zakresie infrastruktury technicznej,

  2. w 2022 r. odnotowano spadek nadsyłanych wniosków dla przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko,

  3. standardy wykończenia budynków z roku na rok są coraz wyższe,

  4. na terenie powiatów bieszczadzkiego i leskiego, we współpracy z organami
    administracji terenowej nie odnotowano problemów, przysyłane przez te organy
    materiały do uzgodnień są kompletne, a w przypadku braków – uzupełniano je
    niezwłocznie.

 

PODSUMOWANIE

PSSE w Ustrzykach Dolnych w 2022 roku sprawowała nadzór nad warunkami: higieny
środowiska, higieny pracy w zakładach pracy, higieny procesów nauczania i wychowania,
higieny wypoczynku i rekreacji, zdrowotnymi wypoczynku i rekreacji, zdrowotnymi żywności,
żywienia i produktów kosmetycznych, higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać
personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia
zdrowotne. Zadania te miały na celu ochronę zdrowia przed wpływem szkodliwości
i uciążliwości środowiskowych w szczególności w celu zapobiegania powstawaniu chorób,
w tym chorób zakaźnych i zawodowych. W 2022 roku współpracowano z Komendami
Powiatowymi Policji w Lesku oraz w Ustrzykach Dolnych, Przedszkolami, Szkołami, Lokalną Grupą Działania ..Zielone Bieszczady”, Powiatową Inspekcją Weterynaryjną w Lesku oraz Ustrzykach Dolnych,
Urzędem Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych, Urzędem Miejskim
w Lesku, Starostwem Powiatowym w Ustrzykach Dolnych oraz w Lesku, Ośrodkiem
Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, PCK w Ustrzykach Dolnych. PSSE w Ustrzykach Dolnych uczestniczyło w 30 programach edukacyjnych i kampaniach społecznych, które są realizowane w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich, szpitalach, poradniach K
i ośrodkach zdrowia. W ramach realizacji programów edukacyjnych i kampanii społecznych zaproszono szkoły do udziału w konkurach wiedzy i konkursach
plastycznych. Materiały informacyjno-edukacyjne przekazano do przedszkoli, szkół
podstawowych i średnich. Informacje z w/w przedsięwzięć znajdują się w raportach
miesięcznych i kwartalnych, sprawozdaniach miesięcznych i rocznych, protokołach z wizytacji, protokołach z narad i informacjach z realizacji zadania. W PSSE w Ustrzykach Dolnych zadania statutowe realizowane były w oparciu w oparciu o zatwierdzony ,,Plan Zasadniczych Przedsięwzięć na rok 2022”. Pracownicy przeprowadzili zgodnie z planem 257 kontroli
z zaplanowanych 399, dodatkowo wykonano 307 kontroli (kontrole wynikając z interwencji konsumenckich, zatwierdzeń obiektów do prowadzenia działalności, kategoryzacji, są to także kontrole sprawdzające oraz związane z poborem próbek żywności, uwzględniono tu również kontrole odbiorowe Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego). Wydano 475 decyzji, 104
postanowienia, 20 opinii sanitarnych. Nałożono 26 mandatów karnych na kwotę 6470 zł.
Zgłoszono 2358 ogniska chorób zakaźnych, 75 pogryzień przez zwierzęta oraz 2015
dodatnich wyników badań laboratoryjnych, w tym 1911 to dodatnie wyniki badań na COVID
-19. Odnotowano 41 zgonów z powodu COVID - 19. Nadzorowano środowiska osób chorych na gruźlicę: odnotowano 3 przypadki zachorowania na gruźlicę płuc i 5 wyników
potwierdzających zakażenie Mycobacterium tuberculosis complex. Opracowano 12 ognisk
choroby przenoszonej drogą pokarmową, w których ogółem narażonych było 98 osób
(chorych 37 osób w tym 34 dzieci do lat 14). Miejsce wystąpienia ognisk to: kolonia oraz domowe ogniska. Czynnik etiologiczny: rotawirus, norowirus oraz nie ustalony czynnik.
Pobrano do badań laboratoryjnych w ramach bakteriologii 1401 próbek oraz 2 próbki do
badań wirusologicznych w związku z programem nadzoru nad grypą – SENTINEL.
Pracownicy PSSE w uczestniczyli także w: działaniach akcyjnych w ramach zimowego
i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, przeprowadzili warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Bezmiechowej, zorganizowali prelekcję
w Bieszczadzkim Zespole Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych na temat profilaktyki chorób zakaźnych, zdrowego odżywiania i szkodliwości napojów pobudzających aktywność (energetyków), uczestniczyli w działaniu akcyjnym pod hasłem ,,Jasienne spotkania z naturą – rodzinne grzybobranie 2022r.” Ponadto pracownicy PSSE w Ustrzykach Dolnych
zorganizowali stoisko informacyjno edukacyjne w Zatwarnicy w ramach kampanii ,,Szczepimy się” oraz przeprowadzili szkolenia dla funkcjonariusz policji na temat ,,Zapobieganie
zakażeniom HIV wśród osób o podwyższonym ryzyku związanym ze służbą zawodową”.
Przeprowadzono także Urzędzie Miasta i Gminy Lesko prelekcję na temat ,,Wymagania
higieniczne w rolniczym handlu detalicznym – żywność pochodzenia roślinnego. Procedura rejestracji”. Prelekcja związana była z powiatową konferencją pod nazwą: ,,Formy sprzedaży produktów wytwarzanych w gospodarstwach rolnych” organizowaną przez Podkarpacki
Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W związku z wybuchem konfliktu zbrojnego w Ukrainie Pracownicy PSSE w Ustrzykach Dolnych pełnili dyżury w Punkcie Recepcyjnym dla Uchodźców w miejscowości Łodyna, przeprowadzili kontrole w zakresie oceny stanu
sanitarno-higienicznego punktów przechowywania żywności znajdujących się przy przejściu granicznym Krościenko – Smolnica, magazynu żywności w punkcie recepcyjnym
w miejscowości Łodyna, oraz środków transportu dostarczających żywność dla uchodźców. Przeprowadzano również działania informacyjno-edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy
w punktach recepcyjnych, rozmawiano z lekarzami POZ oraz pielęgniarkami wykonującymi szczepienia ochronne na temat zachęcania rodziców i opiekunów dzieci z Ukrainy do ich
szczepień według kalendarza szczepień oraz promowania szczepień przeciwko COVID 19 wśród obywateli z Ukrainy.

{"register":{"columns":[]}}