Wzrost zachorowań na papuzicę w Europie
11.03.2024
Wzrost zachorowań na papuzicę w Europie
Ornitoza to choroba układu oddechowego, którą wywołuje drobnoustrój chlamydia psittaci. Można się nią zarazić od ptaków: domowych, tj. papugi, kanarki, gołębie, ale też hodowlanych, (np. kurczaków), jak i dzikich. Do zakażenia człowieka dochodzi drogą powietrzno-pyłową, głównie poprzez wdychanie unoszących się w powietrzu cząstek wydzielin dróg oddechowych, wysuszonych odchodów lub pyłu
z piór. Nie jest zatem konieczny bezpośredni kontakt z ptakami, by doszło do zakażenia. WHO podaje, że nie ma możliwości zarażenia się tą chorobą, jedząc mięso, ani od drugiego człowieka.
Papuzica objawia się łagodnie i przypomina grypę. Zwykle chorobie towarzyszą bóle głowy, mięśni, suchy kaszel, gorączka i dreszcze. Objawy pojawiają się od 5 do 14 dni od zakażenia. Chorobę leczy się antybiotykami i rzadko kończy się ona śmiercią, jednak zdarzają się i takie przypadki. WHO podaje, że jest to mniej niż jeden przypadek na 100 chorych.
Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że wzrost zachorowań na ornitozę odnotowano w Austrii, Danii, Niemczech, Szwecji i Holandii. U niektórych pacjentów rozwinęło się zapalenie płuc, skutkujące koniecznością hospitalizacji, część osób zmarła (Dania, Holandia)
W celach ochronnych zaleca się m.in. utrzymywanie zasad higieny (częste mycie rąk przy kontakcie z ptactwem), dbanie o czystość klatek dla ptaków, poddawanie kwarantannie nowo nabytych ptaków.