IDZIE LATO, UWAŻAJ NA KOMARY!
18.03.2024
Dirofilarioza to choroba wywołana przez nicienie z rodzaju Dirofilaria. Cierpią na nią zwierzęta, głównie psy i koty, które są rezerwuarem pasożytów. Człowiek może stać się przypadkowym żywicielem tych nicieni.
Dirofilarioza ludzi jest częstą chorobą w niektórych rejonach świata. W Europie występuje endemicznie w basenie Morza Śródziemnego, na Ukrainie, w Niemczech, Austrii i na Węgrzech. W Polsce również notuje się zachorowania na dirofilariozę. Sprzyja temu wilgotny i ciepły klimat oraz masowe pojawianie się komarów. Zarażenie dirofilarią w Polsce stało się realnym zagrożeniem dla naszych czworonogów. Sprzyja temu zwiększona częstotliwość podróży zagranicznych ze zwierzętami towarzyszącymi oraz adopcje i kupno zwierząt domowych z całego świata.
Pasożyty są przenoszone przez około 60 gatunków KOMARÓW, które stanowią ich żywiciela pośredniego. Nicienie Dirofilaria żyją wewnątrz organizmu komara jako tzw. mikrofilarie. Przechodzą szereg przemian do stadium inwazyjnego, do czego potrzebna jest temperatura otoczenia 18-20°C występująca przez około 2 tygodnie. Podczas ukłucia przez komara larwy dostają się do tkanki podskórnej żywiciela ostatecznego, którym mogą być psy, koty, zwierzęta drapieżne, a także ludzie. Dorosłe nicienie Dirofilaria mogą osiągać długość kilkudziesięciu centymetrów.
Są dwie postacie dirofilariozy:
Postać podskórna: Po zainfekowaniu pasożytem chory odczuwa ogólne zmęczenie i osłabienie. Zmiany podskórne ujawniają się w czasie od kilku miesięcy do kilkunastu lat od momentu zainfekowania. Mają najczęściej postać grudki wielkości 0,5-2,5 cm, która zawiera nicienia otoczonego naciekiem zapalnym. Zmiana może być bolesna i dokuczliwa, o migrującym charakterze. Guzki są umiejscowione pod skórą w różnej lokalizacji. Mogą tez mieć inna lokalizację np.: na powiece, w ciele szklistym oka, przedsionku serca. Nie istnieje skuteczna farmakoterapia w przypadku podskórnej postaci dirofilariozy. Zmiany powinny być usunięte chirurgicznie, by pozbyć się pasożyta z ciała człowieka.
Postać płucna: larwy pasożytniczego nicienia formują guzki w płucach i sercu. Główne objawy to m.in.: krwioplucie, kaszel, objawy przypominające astmę. Nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego. Konieczne staje się chirurgiczne usunięcie guzków z nicieniami.
Niepokojące objawy po ukłuciu przez komara to: gorączka, powiększone węzły chłonne, miejsce ukąszenia jest bolesne, obrzmiałe, zaczerwienione i gorące, mogą pojawić się guzki podskórne.
PROFILAKTYKA u ludzi
|
PROFILAKTYKA u psów i kotów
|