PARC - Informacja w sprawie projektu
07.08.2024
Zachęcamy Państwa do udziału w projekcie „Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami” (PARC) w zakładach pracy z sektora gospodarki odpadami (plastik i odpady elektryczne/elektroniczne) we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie-Instytutem Nauk o Żywieniu Człowieka, zaplanowanego na lata 2022-2029.
Projekt PARC to wspólne przedsięwzięcie 30 krajów, w tym polski i 3 agencji europejskich (EEA, ECHA, EFSA). Projekt ma na celu opracowanie metod oceny ryzyka chemicznego nowej generacji w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. W ramach projektu w akredytowanych laboratoriach Unii Europejskiej będzie prowadzona analiza narażenia na blisko 100 substancji chemicznych, uznanych w UE jako substancje priorytetowe, a także będą prowadzone badania w zakresie określenia skutków tego narażenia tj. wpływu chemikaliów na zdrowie.
Celem projektu jest wprowadzenie biomonitoringu człowieka jako metody pozwalającej określić, czy podczas procesów gospodarowania odpadami występuje narażenie zawodowe na niebezpieczne chemikalia. Doprowadzi to do większej świadomości i lepszego zrozumienia, w jaki sposób wykonywane prace przyczyniają się do narażenia wewnętrznego oraz w jaki sposób można udoskonalać te procesy, aby zmniejszyć narażenie zawodowe.
Dodatkowe informacje, na temat projektu PARC, znajdziecie Państwo na stronie https://www.eu-parc.eu/
W załączeniu materiały pt. „Informacje dla firm uczestniczących w projekcie PARC” oraz „Informacje dla uczestników projektu PARC”.
Materiały
Informacja dla Uczestników projektu PARC - Badanie dotyczące gospodarki odpadami elektroodpady i plastik.pdfInformacja_dla_Uczestników_projektu_PARC_-_Badanie_dotyczące_gospodarki_odpadami_elektroodpady_i_plastik.pdf 0.25MB Informacje dla firm uczestniczących w projekcie PARC-Badanie dotyczące gospodarki odpadami elektroodpady i plastik.pdf
Informacje_dla_firm_uczestniczących_w_projekcie_PARC-Badanie_dotyczące_gospodarki_odpadami_elektroodpady_i_plastik.pdf 0.28MB