Pilny komunikat - studnie
03.10.2024
PPIS w Wałbrzychu ponownie przypomina, że na terenach, gdzie wystąpiły zalania wodami powodziowymi - woda z zalanych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia.
W celu ponownego uruchomienia zalanej studni należy bezwzględnie doprowadzić studnię do właściwego stanu sanitarno-technicznego, tj.
- Po odpompowaniu wody ze studni, jej dno należy oczyścić ze szlamu
i wszelkich nieczystości, wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku
i wypełnić je warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku grubości ok. 10 cm, zabetonować ubytki i szpary oraz oczyścić cembrowinę. - Cembrowinę wyszorować roztworem dezynfekcyjnym, zgodnie z zasadami dotyczącym dezynfekcji powierzchni zmywalnych.
- Przed przystąpieniem do dezynfekcji wody należy zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w studni.
- Do skażonej studni dawkować środek dezynfekcyjny zgodnie z instrukcją na opakowaniu stosownie do objętości wody zgromadzonej w studni – np. chloramina, wapno chlorowane, tabletki JASOL SOLID.
- Po upływie minimum 2 godzin skażoną wodę ze studni (instalacji) wypompować.
- Napełnić ponownie studnię (instalację) wodą i przepłukać dużą ilością wody.
Powyższe czynności wykonać pod warunkiem ustabilizowania się sytuacji hydrologicznej – całkowitego ustąpienia fali powodziowej i ustabilizowania się poziomu płytkich wód gruntowych, wrażliwych na czynniki atmosferyczne i hydrologiczne do średniego/przeciętnego stanu w ciągu roku.
Laboratorium PSSE w Wałbrzychu pobierze próbki wody do badań laboratoryjnych wyłącznie z prawidłowo wyczyszczonej i zdezynfekowanej studni oraz na podstawie pozytywnej weryfikacji gminy w tym zakresie – zaświadczenie z Urzędu Gminy.