W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WODA W FONTANNACH – NIE DO KĄPIELI I NIE DO PICIA!

26.04.2024

fontanna

Woda w fontannach przepływa zazwyczaj w obiegu zamkniętym. Może być niedezynfekowana. Przepisy prawa nie wymagają jej badania przez organy, służby czy zarządców, nie ma również uregulowań dotyczących jej czystości. Z tego względu nie nadaje się ona do kąpieli i tym bardziej do picia, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia ludzkiego.

 

Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i są przeznaczone do tworzenia komfortowego mikroklimatu. Woda w tych urządzeniach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do kąpieli, a tym bardziej do picia – jest ogólnodostępna i dostają się do niej swobodnie mikroorganizmy oraz zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak resztki żywności czy inne wnoszone przez ludzi i zwierzęta. Wysoka temperatura powietrza w okresie letnim przyczynia się do namnażania drobnoustrojów, dodatkowo zamknięty obieg wody powoduje coraz większą kumulację zanieczyszczeń. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą infekcję. Niebezpieczeństwo stanowi również narażanie się na kontakt z aerozolem wodno-powietrznym unoszącym się w pobliżu fontann – to właśnie drogą wziewną dostają się do organizmu człowieka bakterie z rodzaju Legionella.

W wodzie w fontannach, nawet mimo chlorowania, może się znajdować kilkadziesiąt różnych rodzajów bakterii chorobotwórczych, m.in. gronkowce, Salmonella, Shigella, Escherichia coli, enterokoki, Legionella.

W wyniku zakażenia bakteryjnego może dojść do:

- reakcji alergicznych w postaci wysypki lub innych chorób skóry,

- zapalenia spojówek,

- zapalenia uszu,

- ostrego zapalenia płuc wywołanego pałeczkami Legionella,

- schorzeń dróg oddechowych,

- zakażenia gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,

- zakażenia paciorkowcami, które może doprowadzić do zapalenia gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,

- infekcji dróg moczowych i pęcherza spowodowanych bakteriami Escherichia coli.

          

            Woda z fontann nie jest również wolna od wirusów, grzybów drożdzoidalnych czy pierwotniaków pasożytniczych, stwarzających ryzyko zakażeń wirusowych lub pasożytniczych, a także grzybic.

 

Dodatkowo kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów – nie są to urządzenia zaprojektowane do takiego ich wykorzystywania. Mokre obrzeża czy płyty, na które wylewa się woda, są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie grozi poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana z kolei dodatkowo ułatwia wnikanie drobnoustrojów do organizmu.

Materiały

Zalecenia dla fontann "dry plaza" (stwarzających możliwość ochłodzenia ciała)
DRY​_PLAZA.pdf 0.10MB
{"register":{"columns":[]}}