W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy 23-27 października 2023

Europejski tydzień bezpieczeństwa i zdrowia w pracy "Praca zdalna"

W ostatnich latach rozwój cyfryzacji znacząco wpłynął na sposób organizacji stanowisk pracy, w szczególności poprzez upowszechnienie wykorzystania komputerów przenośnych. Doprowadziło to do wzrostu popularności pracy zdalnej, która została uregulowana w przepisach zawartych w nowelizacji Kodeksu pracy 7 kwietnia 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 240). Regulacje nakładają na pracodawcę, zarówno obowiązek określenia zasad wykonywania pracy zdalnej, ale także wymuszają konieczność zapewnienia odpowiednich warunków na stanowiskach pracy i zadbania o jej ergonomię. Minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe określone są w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 148 poz. 973).

Przepisy powyższe odnoszą się do każdej osoby zatrudnionej przez pracodawcę, która używa w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Po każdej przepracowanej godzinie przy monitorze ekranowym pracownikowi przysługuje 5-minutowa przerwa. W przypadku pracownic w ciąży czas pracy przed monitorem ekranowym nie może być jednorazowo dłuższy niż 50 minut.

Zgodnie z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01.12.1998 r.  stanowisko pracy powinno być zaaranżowane tak, aby urządzenia, których używamy podczas pracy były na swobodne wyciągnięcie ręki. Klawiatura powinna znajdować się w odległości nie mniejszej niż 10 cm od krawędzi biurka i posiadać kąt nachylenia w zakresie  0÷15°.  Odpowiednio dobrana wysokość stołu i krzesła ma zapewniać swobodną pozycję siedzenia, z zachowaniem podczas pracy przy komputerze kąta prostego między ramieniem
a przedramieniem, jak również odpowiedniego kąta obserwacji ekranu monitora w zakresie 20°- 50°. Istotne jest by górna krawędź monitora nie znajdowała się powyżej oczu pracownika, a monitor wyposażony był w regulację
umożliwiającą pochylenie ekranu co najmniej 20° do tyłu i 5° do przodu oraz obrót wokół własnej osi co najmniej o 120°- po 60° w obu kierunkach. Dodatkowo odległość pracownika od ekranu monitora powinna wynosić od 40 do 75 cm.

Istotnym elementem wyposażenia stanowiska pracy jest również fotel biurowy, zapewniający  wygodne siedzenie i zachowanie naturalnej postawy ciała. Powinien być wyposażony w siedzisko z regulacją w zakresie 40-50 cm, oparciem z możliwością regulacji w zakresie  5° do przodu i 30°  do tyłu, pięciopodporową podstawę oraz kółka. Siedzenie i  oparcie powinny być wyprofilowane odpowiednio do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

W celu zapewnienia komfortu pracy wzrokowej w pomieszczeniach pracy z monitorem ekranowym niezależnie od oświetlenia dziennego, powinno być zainstalowane oświetlenie elektryczne, o parametrach określonych w Polskich Normach. Dodatkowo poprawę jakości widzenia wnosi eliminowanie dużych kontrastów oraz odblasków od światła dziennego.

Zagwarantowanie odpowiedniego wyposażenia i zabezpieczeń na stanowiskach pracy z monitorem ekranowym jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej pracy zarówno na stanowiskach pracy zdalnej, jak i biurowej.

 

 

{"register":{"columns":[]}}