W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Salony beauty- przepisy prawa

Salony beauty powinny powstawać z poszanowaniem obowiązujących przepisów, w szczególności ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.).  Salony powstają w wyniku:

  1. Budowy, rozbudowy, nadbudowy obiektu budowlanego - na podstawie projektu budowlanego i decyzji o pozwoleniu na budowę.
  2. Przebudowy obiektu budowlanego - na podstawie projektu budowalnego i decyzji o pozwoleniu na budowę jeśli przebudowa obejmuje przegrody zewnętrzne oraz elementy konstrukcyjne.
  3. Zmiany sposobu uzytkowania, która wymaga robót budowlanych objetych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę - na podstawie projektu budowlanego i decyzji o pozwoleniu na budowę. Rozstrzygniecie o zmianie sposobu użytkowania następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę.
  4. Zmiany sposobu użytkowania, która nie wymaga wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę – nie jest wymagany projekt budowlany, do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania do organu administracji architektoniczno-budowlanej należy dołączyć: opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do otoczenia oraz część obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania,  zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi. Zmiana sposobu użytkowania następuje w drodze tzw. cichej zgody gdy w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, organ administracji architektoniczno-budowlanej, nie wniósł sprzeciwu w drodze decyzji. Zmiana sposobu użytkowania musi nastąpić nie później niż po upływie 2 lat od dnia doręczenia organowi zgłoszenia. Organ może z urzędu wydać zaświadczenie o brak sprzeciwu wobec planowanej zmiany sposobu użytkowania przed upływem ww. 30 dni.

Przez zmianę sposobu użytkowania zgodnie z art. 71 ww. ustawy Prawo budowlane rozumie się podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowalnym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa powodziowego, bezpieczeństwa pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

Dokumentacja projektowa powinna być opracowana przez osoby posiadające stosowne uprawnia do projektowania.  Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego (art.3 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - Dz. U. z 2023 r. poz. 338) należy w szczególności uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych. Uzgodnienie następuje kolejno w częściach: technologicznej, architektoniczno-budowlanej, w tym plan zagospodarowania terenu, oraz instalacji sanitarnych. W sprawie uzgodnień dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych, właściwym jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub działający w imieniu państwowego inspektora sanitarnego uprawniony rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych. Rzeczoznawca uzgadniający  dokumentację projektową salonu beauty powinien posiadać uprawnienia: w zakresie budownictwa ogólnego lub bez ograniczeń. Uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych przez właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub rzeczoznawcę do spraw sanitarnohigienicznych polega na sprawdzeniu  dokumentacji projektowej i przeanalizowaniu zaplanowanych rozwiązań w aspekcie zgodności z zapisami prawa mającymi wpływ na stan sanitarnohigieniczny obiektu oraz możliwości wystąpienia w zrealizowanym na podstawie przedmiotowego projektu obiekcie zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka. Uzgodnienie dokumentacji projektowej  następuje na wniosek autora projektu – projektanta.  Uzgodnienie nie jest obowiązkowe.

Na etapie projektowania salonu może być konieczne uzyskanie zgód bądź opinii dotyczących odstępstw od obowiązujących przepisów z zakresu warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

Na podstawie art. 36 ww. ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej za dokonanie uzgodnienia, wydanie zgody lub opinii organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej pobierają opłaty.

Przepisy prawa nie przewidują obowiązku zgłoszenia do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej rozpoczęcia działalności salonu beauty, jednakże stanowisko może być wymagane przepisami ustawy Prawo budowlane w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, w którym znajduje się salon (budowa, rozbudowa, nadbudowa). Zgodnie z art. 56 ww. ustawy Prawo budowlane organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej  sprawdzają wówczas zgodność  realizacji obiektu z projektem budowlanym.

Wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji to remont. Do przeprowadzenia remontu dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Remont budynków, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę   nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę  ani zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej jeśli nie dotyczy przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych.

Wymagania higienicznosanitarne jakim powinien odpowiadać lokal salonu beauty regulują przede wszystkim przepisy:

  • ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.), w szczególności art. 16, 
  • ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2227), w odniesieniu do warunków przechowywania kosmetyków, 
  • rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225), w odniesieniu do pomieszczeń przeznaczonych na działalność, 
  • rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.) - w zakresie zapewnienia wymagań w odniesieniu do pracowników w rozumieniu ustawy Kodeks Pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, z późn. zm.), 
  • rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r. poz. 10) w zakresie klasyfikacji odpadów, 
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz.U. z 2017r. poz.   1975) w zakresie postępowania z odpadami. 

 

Autor: Iwona Nowacka  - Kierownik Oddziału Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego

Materiały

Salony beauty- przepisy prawa
2​_Salony​_beauty-​_przepisy​_prawa.pdf 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}