Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
21 maja obchodzimy – Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu epidemii oraz zwrócić uwagę na potrzebę pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.
W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS organizowanych jest wiele eventów mających na celu zwiększanie świadomości o HIV/AIDS.
O skali zakażeń wirusem HIV w Polsce dowiadujemy się z meldunków epidemiologicznych Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Do 30 listopada 2022 r. zdiagnozowano 29 676 przypadków (źródło: dane z www.pzh.gov.pl), natomiast w 2021 roku w Polsce żyło 16 900 osób z rozpoznaniem HIV. Jest to liczba większa o 84% w porównaniu do 2012 roku, a średnioroczny wzrost w analizowanych latach wynosił 7,3% (źródło: dane z: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-hiv-aids. NFZ o zdrowiu HIV/AIDS, Raport został przygotowany we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH - Państwowym Instytutem Badawczym (Magdalena Rosińska, Anna Smaga, Anna Tymicka).
Publikacje oraz materiały piśmiennicze wskazują, że obszarami o największej skali problemu zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS jest kontynent Afrykański. To właśnie stamtąd wywodzi się wirus SIV, którego pierwotnym rezerwuarem były małpy aż do momentu, kiedy wirus ten na dobre zadomowił się w strefie ludzkiej i został nazwany human immunodeficiency virus czyli ludzki wirus niedoboru odporności - HIV. Na podstawie danych WHO dowiadujemy się, że na świecie Republika Południowej Afryki ma największą liczbę obywateli zakażonych wirusem HIV. Według oficjalnych danych: https://pl.frwiki.wiki/wiki//Violence_sexuelle_en_Afrique_du_Sud Raport Action Aid i wprowadzenie Jody Kollapen przewodniczącej (Południowoafrykańskiej Komisji Praw Człowieka) „ Przestępstwa z nienawiści: wzrost gwałtu korygującego w Afryce Południowej ” , PDF, 11 stron (en) , dostęp 2011/01/01).
Mogłoby się wydawać, że mieszkańcy krajów o wysokim wskaźniku przemocy seksualnej są najbardziej narażeni na zakażenie wirusem HIV, który przenosi się m.in. drogą kontaktów seksualnych. Niemniej jednak należy pamiętać, że zakażenie wirusem HIV może dotyczyć każdego, bez względu na status społeczny czy miejsce zamieszkania. Inne drogi transmisji wirusa HIV to ekspozycja na krew w wyniku przerwania ciągłości tkanek oraz z zakażonej wirusem HIV matki na dziecko (tzw. transmisja wertykalna).
Warto pamiętać, że aby doszło do zakażenia wirusem HIV potrzebna jest określona ilość zakażonej wirusem HIV krwi, która musi wniknąć do krwioobiegu zdrowej osoby przez otwartą ranę lub drogą kontaktów seksualnych. Specjaliści określają orientacyjnie na 0,1 ml krwi. Osoba zakażona wirusem HIV posiada go do końca życia, ponieważ nigdy nie ma eliminacji wirusa HIV z organizmu człowieka. Leczenie antyretrowirusowe obniża zakaźność osoby żyjącej z wirusem HIV a tym samym zmniejsza się ryzyko zakażenia wirusem inne osoby. Ryzykowne zachowania sprzyjające zakażeniom wirusem HIV występują w Afryce, Europie, Polsce. Skala zakażeń w każdym z tych regionów jest inna - mniejsza lub większa. Ale profilaktyka, czyli zapobieganie zakażeniom nie zna granic a jej stosowanie może uchronić przed zakażeniem wirusem HIV. Zatem niech zbliżający się Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS skłoni każdego do zapoznania się z wiedzą naukową na temat profilaktyki HIV/AIDS.