W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ŚWIATOWY DZIEŃ WŚCIEKLIZNY

Wścieklizna jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na człowieka) wywołaną przez wirus (z rodzaju Lyssavirus), śmiertelna choroba układu nerwowego, na którą nie ma leku. Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe (tj. psy, wilki, lisy, kojoty, psy dingo, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty). Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze śliną chorego zwierzęcia.

las
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wścieklizna rocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce. Najwięcej przypadków wścieklizny odnotowuje się w Indiach (ok. 20 tysięcy rocznie).
W Polsce rezerwuarem wirusa wścieklizny jest lis rudy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, na obszarach o największym ryzyku wystąpienia wścieklizny Inspekcja Weterynaryjna prowadzi szczepienia lisów wolno żyjących. Należy bezwzględnie unikać kontaktu ze szczepionką przeznaczoną dla lisów oraz uniemożliwić taki kontakt zwierzętom domowym. Zgodnie z 
ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie,  podlegają psy od 3 miesiąca życia. Właściciele psów są obowiązani szczepić psy przeciwko wściekliźnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepienia kotów są zalecane. W Polsce, od wielu lat nie odnotowuje się zachorowań na wściekliznę u ludzi, ze względu na dobrą profilaktykę.
Jak postępować w przypadku pokąsania przez dzikie zwierzę?
  1. Dokładnie oczyść zranione miejsce.
  2. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub zadzwoń na pogotowie.
  3. Poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie skutecznie chroni przed zachorowaniem zarówno przed kontaktem z chorym zwierzęciem jak i po ekspozycji. Jest rekomendowane osobom wyjeżdżającym do rejonów endemicznego występowania choroby. Podróżujący powinni unikać kontaktu z bezdomnymi zwierzętami.
Według danych NIZP-NIB w 2018 roku i 2019 roku zaszczepiono odpowiednio 7 544 osób i 8 886 osób po pokąsaniu przez zwierzę lub kontakcie z ich śliną (szczepienia poekspozycyjne).
Choroba w 100 % śmiertelna. Śmierć następuje w ciągu tygodnia od wystąpienia objawów.
 
Warszawa obszarem zagrożonym wścieklizną
 
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o wykryciu 13 przypadków wścieklizny u lisów rudych na terenie m.st. Warszawy w 2022 r.
 
15.04.2022 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt, uznając m.in. powiat m.st. Warszawy obszarem zagrożonym wystąpieniem zjawiska wścieklizny. Ponadto Wojewoda Mazowiecki w rozporządzeniu nr 49 od 31 grudnia 2021 r. nałożył obowiązek na właścicieli kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) zaszczepienia kota przeciwko wściekliźnie – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Postępowanie w przypadku podejrzenia wścieklizny:
 
 
 

Materiały

wścieklizna na świecie
wścieklizna​_na​_świecie(1).jpg 0.35MB
{"register":{"columns":[]}}