W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje z sanepidem

27.06.2024

Wakacje to czas odpoczynku i letnich wyjazdów. Wiele osób w tym czasie wybierze aktywny wypoczynek, spędzając wolny czas podróżując, część dzieci i młodzieży wyjedzie poza miasto, na obozy lub kolonie, część zaś pozostanie w miejscu zamieszkania. Mamy nadzieję, że czas wolny od zajęć szkolnych będzie spędzony przez dzieci i młodzież zdrowo oraz bezpiecznie. Nad tym będą czuwały służby sanitarne.

Bezpieczne wakacje z sanepidem

Przydatne informacje dotyczące bezpiecznego spędzania  letnich wakacji:

Baza wypoczynku MEN

Pod adresem: https://wypoczynek.men.gov.pl/ znajduje się baza wypoczynku, gdzie można sprawdzić, czy organizator wypoczynku działa legalnie. Organizator kolonii czy obozu ma obowiązek zgłosić wyjazd do właściwego kuratorium oświaty. Dzięki temu zarówno sanepid, jak i pracownicy kuratorium czy straż pożarna mogą kontrolować miejsce wypoczynku – przed rozpoczęciem i w trakcie pobytu.

Serwis kąpieliskowy

Aby zapewnić bezpieczne warunki do spędzania czasu nad wodą sanepid kontroluje kąpieliska i prowadzi Serwis kąpieliskowy:  https://sk.gis.gov.pl/

Na stronie internetowej można znaleźć mapę kąpielisk, informacje organizacyjne, raporty i wyniki badań.

Upał bez stresu

Niedobór wody w organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, małych dzieci oraz ludzi starszych. Aby chronić się przed odwodnieniem, należy dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów oraz pokarmy o dużej zawartości wody, takie jak świeże owoce, warzywa i niektóre produkty mleczne.

https://www.gov.pl/web/gis/dlaczego-wciaz-przypominamy-o-piciu-wody

Uwaga na kleszcze

Kleszcze  są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Można je spotkać nie tylko w lasach i na ich obrzeżach, ale również na łąkach, trawnikach, w parkach i na pastwiskach.

Najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Przeciw KZM można się zaszczepić.

https://www.gov.pl/web/gis/maly-kleszcz--duzy-problem

Grzyby

W skupach, zakładach produkcyjnych i na targowiskach sprawdzamy:

  • atesty na grzyby świeże wydane przez klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcę
  • atesty na grzyby suszone wydane przez grzyboznawcę.

Jeśli chcesz się upewnić, że zebrane przez ciebie grzyby są jadalne, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Ekspert udzieli Ci bezpłatnej porady i pomoże uniknąć zatrucia-w PSSE w Węgrowie przy ul. Wyszyńskiego 3 twoje grzyby bezpłatnie sprawdzi grzyboznawca/ klasyfikator grzybów po uprzednim kontakcie telefonicznym: 255065580.

https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczne-grzybobranie

Więcej informacji  na stronie :

https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczne-wakacje-z-sanepidem?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0kl4PL0z4-hmMS_V6JYTiVadbALsblte6YbNLIfvLQ46EUCXGW6fqasEQ_aem_9ihDhsc9H0cO7oSm7Vd8PA

https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/bezpieczne-wakacje-2024

Życzymy zdrowych i bezpiecznych wakacji!

{"register":{"columns":[]}}