W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia – 16 listopada 2023

15.11.2023

STOP - Światowy Dzień Rzucania Palenia

16 listopada br. obchodzimy „Światowy Dzień Rzucania Palenia”, który przypada zawsze w trzeci czwartek miesiąca. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia  obchodzony jest od 1991 roku.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia”  ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane  są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.

Część palaczy zamiast rzucić palenie, zamienia tradycyjne papierosy na e-papierosa. Szkodliwość e-papierosów może być niższa, jednak warto pamiętać,
że w e-papierosach do rozpuszczania nikotyny używa się dwóch substancji: gliceryny i glikolu propylenowego. Podgrzewanie ich do wysokich temperatur powoduje rozpad na dwa rakotwórcze związki karbonylowe: formaldehyd i acetaldehyd.

Co zyskasz jeśli rzucisz palenie:

  • w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi,
  • w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu,
  • w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc,
  • rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących,
  • w okresie 5-15 lat od rzucenia palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących,
  • piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.

   Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108 oraz 22 211 80 15.

Porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć na stronie internetowej: www.jakrzucicpalenie.pl

{"register":{"columns":[]}}