W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WYSTAWA GRZYBÓW PT. "POZNAJ GRZYBY - UNIKNIESZ ZATRUCIA"

logo

Zbieranie grzybów w Polsce było i jest bardzo popularne. Są one chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe, którymi wyróżniają się wśród innych produktów spożywczych. Grzyby są więc cenionym artykułem spożywczym, ale mogą też stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. W Polsce rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Spotykamy gatunki trujące, niejadalne i jadalne. Mimo powtarzanych ostrzeżeń, każdego roku dochodzi do ciężkich zatruć grzybami. Ich przyczyną nie muszą być wcale śmiertelnie niebezpieczne muchomory – sromotnikowy, jadowity czy wiosenny. Niemal każda rodzina grzybów ma swoich trujących przedstawicieli. Przed groźnymi lub śmiertelnymi zatruciami można się jednak uchronić. Trzeba poznać grzyby jadalne i podobne do nich, często z nimi mylone, grzyby trujące.

Temu celowi służy Wystawa Grzybów organizowana każdego roku przez Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Warszawie.

W skład wystawy wchodzą 63 atrapy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących, jak również grzyby świeże, pogrupowane pod kątem ich podobieństwa zewnętrznego. Okazy prezentowane są w otoczeniu drzewek, krzewów i innych elementów runa leśnego, które tworzą niepowtarzalną atmosferę lasu w samym centrum Warszawy. Całość wzbogacona jest planszami edukacyjnymi, ilustrującymi różnice między poszczególnymi gatunkami grzybów oraz przedstawiającymi podstawowe zasady ich zbierania. Podczas wystawy prezentowany jest film edukacyjny, dotyczący najbardziej znanych grzybów jadalnych i trujących oraz reguł grzybobrania. Każdy zwiedzający otrzymuje broszurkę w formie składanki pt. „Bezpieczne grzybobranie”.

Materiały

Podsumowanie wystawy grzybów 2011,
Podsumowanie​_wystawy​_grzybow​_2011.pdf 1.32MB
Tablica edukacyjna - Budowa grzyba,
Budowa​_grzyba.pdf 0.12MB
Tablica edukacyjna - Grzybowe pomyłki,
Grzybowe​_pomylki.pdf 0.32MB
Tablica edukacyjna - Muchomory,
Muchomory.pdf 0.19MB
Tablica edukacyjna - Inne grzyby,
Inne​_grzyby.pdf 0.30MB
Tablica edukacyjna - Rodzaje zatruć grzybami.
Rodzaje​_zatruc​_grzybami.pdf 0.34MB
{"register":{"columns":[]}}