W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 maja 2024 roku - Światowy Dzień bez Tytoniu

31.05.2024

obraz na którym dziecko leży w szpitalu pod aparatem tlenowym z boku napis Światowy dzień bez tytoniu 31 maj

Tematem Światowego Dnia bez Tytoniu w 2024 r. jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Kampania komunikacyjna podjęta przez WHO w mediach społecznościowych jest kontynuacją strategii „ dla młodzieży przez młodzież, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko.

Celem przemysłu tytoniowego, który wydaje około 8 miliardów dolarów rocznie na różne formy reklamy mające wpłynąć na decyzje młodzieży, jest uzależnienie nowego pokolenia. Dlatego to młodzi ludzie powinni zabrać głos w sprawie ich prawa do zdrowej przyszłości.

Że palenie szkodzi, nie trzeba chyba nikogo o tym przekonywać. Zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera wiele innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

W latach 80. XX wieku odsetek osób palących wyroby tytoniowe w Polsce był największy w Europie i wynosił aż 42%.  Jednak efekty najróżniejszych kampanii antynikotynowych oraz różnego rodzaju akcji przynoszą widoczny spadek osób palących. W roku 2015 liczba palących spadła do 24%. Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie rozpoczęła walkę z e-papierosami.

Palenie zabija co roku 6 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli więc w Światowy Dzień bez Tytoniu palenie rzuci chociaż kilkadziesiąt osób, będzie to dobra wiadomość.

Żródło PSSE Gdynia

{"register":{"columns":[]}}