4 MARCA - Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV.
03.03.2023
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Hipotezę jakoby wirus HPV wpływał na powstawanie raka szyjki macicy postawiono w latach siedemdziesiątych. Obecnie rola wirusa brodawczaka ludzkiego w powstawaniu tego typu raka jest niepodważalna. Nowotwór w tej lokalizacji powodowany jest w blisko 100% przez infekcję tym wirusem.
Udział wirusa HPV w procesie nowotworzenia w obrębie jamy ustnej oraz ustnej części gardła po raz pierwszy zasugerowano w roku 1994 oraz 2005, co następnie zostało potwierdzone przez liczne grupy badawcze.
Do zakażenia wirusem HPV dochodzi głównie na drodze stosunków seksualnych . Wirus łatwo przenika do komórek – niebezpieczne są również inne intymne kontakty.
Nie można zakazić się HPV przez środki higieny, bieliznę, narzędzia medyczne.
Znanych jest ponad 150 różnych typów wirusa HPV, wśród których ponad 40 zakażamy się drogą płciową. Większość wirusów nie wywołuje żadnych objawów, a samo zakażenie mija samoistnie po około dwóch latach. Niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego powodują rozwój szyjki macicy, ale też jamy ustnej czy gardła.
Przewlekła infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego zwiększa prawie 500-krotnie ryzyko nowotworu szyjki macicy.
Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV?
Jeśli zakażenie HPV spowodowało nieprawidłowe zmiany komórkowe wyjdą one w badaniu cytologicznym. Ważne jest, aby regularnie nie wykonywać cytologię w celu wykrycia ewentualnych zmian lub kontroli istniejących zmian. U kobiet objawy raka szyjki macicy pojawiają się dopiero w stadach zaawansowanych . Są to zazwyczaj nieprawidłowe krwawienia, upławy i ból oraz plamienie po stosunku. Zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych schorzeń szyjki macicy, w tym nowotworu.
Na czym polega profilaktyka ?
- Zapobieganie zakażeniom HPV
- Edukacja zdrowotna
- Szczepienia profilaktyczne
- Świadome i odpowiedzialne zachowania seksualne
źrodło GIS