W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień bez telefonu komórkowego - #twojezdrowiewtwoichrękach #latozsanepidem.

12.07.2023

dzień_bez_telefonu_komórkowego

Kiedy ostatnio spędziliście dzień offline? Możemy się założyć, że dawno, a przynajmniej - że nie zdarza się to często. Spróbujcie – warto. Jutro obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To świetna okazja, by się odłączyć (choćby na chwilę)! Telefon pełni w naszym życiu coraz więcej funkcji. Nic więc dziwnego, że coraz rzadziej wypuszczamy go z rąk i coraz bardziej nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być.

Czy to już FOMO?

Odczuwasz niepokój, jeśli choć przez chwilę nie masz dostępu do tego, co Twoi znajomi udostępniają w internecie? Nieustannie sprawdzasz pocztę elektroniczną, media społecznościowe, komunikatory? Uważaj – być może cierpisz na FOMO. A co to takiego?

Skrót FOMO pochodzi od angielskiego pojęcia „Fear of Missing Out”. To strach przed tym, że ominie nas coś ważnego, jeśli na moment przestaniemy śledzić rozwój wydarzeń wokół nas. Choć jako zjawisko istnieje od zawsze – a na pewno od dawna, to właśnie rozwój mediów społecznościowych znacząco wpłynął na jego nasilenie.

- FOMO jest zjawiskiem, które obserwujemy coraz częściej. W dzisiejszym, w dużym stopniu cyfrowym świecie, może dotknąć wszystkich, niezależnie od wieku – nawet dzieci – mówi Marta Witkowska z Akademii NASK.

Osoby, które wyjątkowo mocno dopadło FOMO są online cały czas. Nie rozstają się ze smartfonem, a myśl o jego utracie (lub rozładowaniu) wywołuje lęk. Odczuwają przymus bycia na bieżąco z informacjami do tego stopnia, że przedkładają świat online nad spotkania z bliskimi, obowiązki, a nawet sen. Nieustanne porównywanie własnego życia z tym obserwowanym na ekranie może prowadzić do obniżenia satysfakcji z niego i paradoksalnie - poczucia samotności i wyobcowania.

Źródło – Ministerstwo Cyfryzacji

{"register":{"columns":[]}}