W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Owsiki.

19.03.2024

na niebieskim tle logo Inspekcji Sanitarnej z prawej strony zdjęcia obraz przedstawiający myjce ręce nad którymi jest napis owsiki

Co to jest owsica ?

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Wywołują ją owsiki. Są to nicienie długości około 1 cm. Na owsicę zapadają głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem, oraz członkowie ich rodzin. Choroba bardzo łatwo i szybko się przenosi.
Można się nią zarazić przede wszystkim przy całodobowym bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w „zamkniętym” środowisku.
Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie jedzenia, lub wkładanie do ust palców, albo przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby.

Jakie są objawy owsicy ?

Najczęstszymi objawami u dzieci jest dokuczliwe, uporczywe swędzenie w okolicach odbytu i krocza, szczególnie wieczorem oraz w nocy, co prowadzi do zaburzeń snu, drażliwości, problemów z koncentracją oraz skupieniem uwagi, przy owsicy może występować także zgrzytanie zębami, brak apetytu, bóle brzucha, głowy oraz moczenie nocne. Często przebiega bezobjawowo

Jak wygląda leczenie owsicy?

Niezbędne jest szybkie wdrożenie leczenia farmakologicznego, zaleconego przez lekarza.  Dla skuteczności wyeliminowania pasożytów leczenie należy również zastosować u wszystkich pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z zarażonym lub pozostających z nim w bliskim kontakcie (w żłobku, przedszkolu, klasie szkolnej). W trakcie leczenia farmakologicznego należy regularnie zmieniać bieliznę, pościel oraz  ręczniki, prać je na gorąco i prasować w celu wyeliminowania jaj owsików oraz restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny osobistej (mycie rąk szczególnie przed jedzeniem przygotowywaniem posiłków oraz po wyjściu z toalety, obcinanie krótko paznokci). Zaleca się korzystanie z prysznica, a nie wanny. Ponadto należy regularnie sprzątać mieszkanie (jaja owsika ludzkiego mogą być w kurzu), myć zabawki. Każdy z domowników powinien mieć swój ręcznik, który także należy często zmieniać.

Czy owsica to choroba zakaźna ? Czy należy zgłaszać zachorowanie do sanepidu?

Owsica pod względem medycznym zaliczana jest do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych przez co nie została objęta zakresem działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nie ma potrzeby zgłaszania jej do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Czy owsica wymaga izolacji ?

Mimo iż przy owsicy nie jest wymagana izolacja, warto jednak ograniczyć rozprzestrzenianie pasożytów poprzez zminimalizowanie kontaktów z innymi. Podczas choroby należy szczególnie zadbać o higienę, a leczeniu powinni być poddani wszyscy domownicy/osoby z bliskiej styczności zarażonego dziecka. Chore dziecko, nieświadomie, roznosi jaja pasożytów. Drapiąc się po odbycie, przenosi je pod paznokcie. Następnie, dotykając, np. zabawek, ręcznika, deski w toalecie, zostawia na nich jaja. Są one małe i lekkie, więc unoszą się także w powietrzu. Oddychając, jaja dostają się do przewodu pokarmowego, a potem wylęgają się z nich pasożyty. Zakazić się można również jedząc nieumyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja owsików. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.

Źródło WSSE Warszawa

 

 



 

Materiały

owsica 1
owsica​_1.jpg 0.21MB
owsica 2
owsica​_2.jpg 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}