W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tatuaż z henny – przeczytaj etykietę

04.07.2024

Grafika posiada fioletowe tło na którym po lewej stronie można zobaczyć fioletowy zarys róży, natomiast po prawej stronie uśmiechniętą kobietę, z brązowymi lekko kręconymi włosami która ma odbijaną kalkę na ramieniu z wzorem tatuażu.

Produkty kosmetyczne służące do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych, w tym popularnych tatuaży z henny, muszą spełniać wymagania przepisów dotyczących produktów kosmetycznych [1].

Etykieta produktu

Decydując się na zrobienie takiej ozdoby, dokładnie przeczytaj etykietę, która znajduje się na produkcie. Zwróć uwagę na:

  • Skład produktu – powinien być poprzedzony słowem „Ingredients” i zawierać nazwy składników w nomenklaturze międzynarodowej.
  • Barwniki – w produktach do wykonania tatuaży zmywalnych mogą być stosowane wyłącznie barwniki dopuszczone do stosowania w produktach kosmetycznych[2]. Barwniki wymienione w składzie są zazwyczaj oznaczane numerami Colour Index, np. CI 77891.
  • Informacje o osobie odpowiedzialnej – etykieta powinna wskazywać osobę odpowiedzialną za produkt na terenie Unii Europejskiej (np. producenta, importrera, dystrybutora)
  • Zakazane substancje - obecność p-fenylenodiaminy (PPD) w produktach przeznaczonych do stosowania na skórę jest niedopuszczalna.

 

  • Reakcje niepożądane

Jeśli po użyciu produktu wystąpiła u ciebie reakcja niepożądana, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli po użyciu produktu kosmetycznego wystąpiło ciężkie działanie niepożądane, należy zgłosić je do Instytutu Medycyny Pracy. Możesz zgłosić ciężkie działanie niepożądane jako:

  • konsument (użytkownik końcowy),
  • podmiot wykonujący działalność leczniczą
  • osoba wykonująca zawód medyczny w takim podmiocie.

Podstawa prawna

[1] Rozporządzenie (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych

[2] Barwniki zostały wymienione w Załączniku IV rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, który stanowi wykaz barwników dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych

[3] zgodnie z ograniczeniami zawartymi w Załączniku III rozporządzenia (WE) nr 1223/2009

 

Żródło: WSSE

{"register":{"columns":[]}}