W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

UWAGA, Bąblowica !

21.08.2023

ręce trzymające miskę z owocami leśnymi w dole zdjęcia napis uwaga bąblowica

ZAWSZE MYJ OWOCE RUNA LEŚNEGO! UMYJ RĘCE!


Jesteśmy w takcie sezonu zbierania jagód, leśnych poziomek i innych owoców runa leśnego,  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu zwraca uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad higieny, aby ustrzec się przed groźną, pasożytniczą chorobą wywoływaną przez larwy tasiemca wielojamowego z rodzaju Echinococcus - bąblowicą.
Najczęściej do zakażenia człowieka larwami tasiemca bąblowcowego dochodzi po spożyciu nieumytych owoców runa leśnego zanieczyszczonych larwami tasiemca, na przykład jedzenie jagód czy borówek prosto z krzaka lub za pośrednictwem zanieczyszczonych larwami tasiemca rąk. Człowiek staje się wówczas przypadkowym żywicielem pośrednim bąblowca.  Nie ma natomiast możliwości, aby zarazić się bąblowicą od drugiego człowieka.  


Bąblowica to groźna pasożytnicza choroba, wywoływana przez larwy tasiemca bąblowca – tasiemca wielojamowego (Echinococcus multilocularis), a jej głównymi nosicielami są leśne zwierzęta mięsożerne, głównie lisy. Bąblowce  przenosić mogą także psy i koty. Człony tasiemca i jego jaja są przez zwierzęta wydalane na leśne runo i pozostają na jagodach, poziomkach, grzybach czy też trawie.
Larwa tasiemca wielojamowego osiedla się w narządach wewnętrznych człowieka, dając objawy kliniczne guza (torbieli). Torbiele rozwijają się najczęściej w wątrobie, płucach i mózgu, ale mogą tworzyć się także w nerkach, śledzionie, kościach i oku. Jeżeli torbiel usadawia się w wątrobie, może dać objawy pobolewania w prawym podżebrzu, złego samopoczucia, a w przypadku ucisku na drogi żółciowe również żółtaczki. Bąblowica może nie objawiać się nawet przez 10, 20 lat, ponieważ torbiele rosną stale, lecz powoli. Torbiele tasiemca bywają przypadkowo odnajdywane podczas badań obrazowych, na przykład USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.
Leczenie bąblowicy jest długotrwałe i kosztowne. Obejmuje radykalny zabieg chirurgiczny oraz wieloletnie leczenie przeciw pasożytnicze.
Ponieważ jaja tasiemca mogą znajdować się w kale lisów, wilków i psów, uważać powinny również osoby mające bezpośredni kontakt ze zwierzętami.

UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA MOŻNA W BARDZO PROSTY SPOSÓB:
przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym nie jeść owoców i warzyw bez ich uprzedniego dokładnego umycia, a także pamiętać o każdorazowym myciu rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków.

Źródło - PSSE Olkusz

{"register":{"columns":[]}}