W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BADANIA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZE

.

Badania sanitarno-epidemiologiczne mają na celu wykrycie schorzeń stanowiących przeciwwskazanie do pracy z żywnością  (nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella) lub schorzeń przenoszonych drogą kropelkową (zwłaszcza gruźlicy) u osób, których charakter pracy wymaga stałego lub częstego kontaktu z innymi ludźmi.

 

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1657 z późn. zm.) obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają między innymi:

  • osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nieposiadające aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby
  • uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

 

Osoby podejmujące pracę są kierowane na wykonanie badań sanitarno-epidemiologicznych przez pracodawcę, który finansuje ich koszt lub mogą wykonać badania bez skierowania od pracodawcy na własny koszt.

Uczniowie, studenci i doktoranci (kształceni do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby) kierowani na wykonanie badań przez dyrektora szkoły/rektora uczelni są zwolnieni z opłaty za badania.

 

W PSSE we Włocławku są wykonywane badania na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella, które polegają na przebadaniu 3 próbek kału na obecność pałeczek jelitowych z rodzaju Salmonella i Shigella.

W celu wykonania badań należy pobrać 3 próbki kału przez 3 kolejne dni (po 1 każdego dnia) postępując zgodnie z załączoną poniżej ,,Instrukcją pobierania i transportu próbek kału do badań mikrobiologicznych”.

 

Z wynikami badań na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella należy zgłosić się do lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy (lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), który na ich podstawie wystawi orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}