W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rolniczy Handel Detaliczny

Rolniczy Handel Detaliczny

Rolniczy handel detaliczny (RHD) – to handel polegający na produkcji żywności zawierającej co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy podmiotu działającego na rynku spożywczym; zbywaniu żywności konsumentowi finalnemu, lub zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego. 
Produkcja żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego może być prowadzona m.in. w kuchniach i pomieszczeniach przydomowych (pomieszczeniach używanych jako prywatne domy mieszkalne), 
a także w małym przydomowym zakładzie. Produkcja żywności obejmuje produkty przetworzone (np. dżemy, soki, przetwory owocowo-warzywne, oleje, pieczywo, potrawy bez udziału produktów pochodzenia zwierzęcego).
Żywność wyprodukowaną w ramach RHD można sprzedawać:
•    na terenie gospodarstwa rolnego,
•    w miejscach, w których produkty zostały wytworzone,
•    w miejscach przeznaczonych do prowadzenia handlu tj. na targowiskach, jarmarkach, festynach,
•    do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.
Znakowanie opakowanej żywności musi być zgodne z wymaganiami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)  Nr 1169/2011 z dnia 25.10.2011 r.  oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Do podstawowych informacji należy:
•    nazwa produktu,
•    wykaz składników, ze wskazaniem składników alergennych,
•    termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości,
•    nazwa i adres producenta żywności,
•    warunki przechowywania,
•    masa netto.
W każdym miejscu zbywania żywności w ramach RHD umieszcza się w sposób czytelny i widoczny dla konsumenta:
•    napis „rolniczy handel detaliczny”
•    dane obejmujące imię i nazwisko albo nazwę i siedzibę podmiotu prowadzącego RHD
•    adres miejsca prowadzenia produkcji żywności.
Rodzaje i ilości zbywanej żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego określone są 
w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12.09.2022 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz.U. z 2022 r. poz. 1971).
Zgodnie z Rozdziałem 10a ustawy z dnia 25.08.2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1448) produkcja i zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego:
•    nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności i wpływać niekorzystnie na zdrowie publiczne,
•    podlegają urzędowej kontroli w zakresie bezpieczeństwa żywności przeprowadzanej odpowiednio przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Inspekcji Weterynaryjnej,
•    są prowadzone zgodnie z przepisami prawa żywnościowego.
Przy produkcji żywności w ramach RHD  obowiązują przepisy rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.Urz. UE L 139 z późn. zm.). Przy wdrażaniu wymagań higieniczno-sanitarnych, pomocne mogą być „Wytyczne Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej przy produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w warunkach domowych z wykorzystaniem surowców roślinnych z własnych upraw oraz w ramach rolniczego handlu detalicznego”.

Podmioty dotychczas niezarejestrowane powinny złożyć do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włocławku:

„Wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej” - https://www.gov.pl/web/psse-wloclawek/skierowania-zlecenia-i-inne

 

{"register":{"columns":[]}}