31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu
28.05.2021
31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu
Palenie wciąż pozostaje w świecie zdrowia w Polsce. Z chorób odtytoni umieraowych rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17% wszystkich zgonów w Polsce. Szacuje się, że prawie 9 milionów Polaków pali codziennie tytoń. Na jeden palacza przypada średnio 17 lat, a 91% palaczy wpada w na nadłóg ukończeniem 25 roku życia. Szczególniekasteste palenia tytoniu obserwuje się dla kobiet – nowotwory płuc są najczęstsząą przyczyną zgonu kobiet. Od kilku lat lat kobiet umiera w Polsce z raka płuca niż z powodu raka piersi!
Niepokojące są dane i młodzieży. To co drugi nastolatek w Polsce pali. 60% osób w wieku 15-18 lat przez raz w życiu po papierosa. Młodzi ludzie z reguły z wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać – w wieku 8 lat.
Palenie i używanie tytoniu a COVID-19
Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (papierose używające elektronicznych i innych nowatorskich danorzy wyrobów – typu "jool", "vype", "iqos"), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzykoi SARS CoV-2 u osób palących, ale wszystkie do cięższego przebiegu COVID-19 i częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemii COVID-19 do doskonały moment na rzucenie palenia.
SZKODLIWOŚĆ
Układ oddechowy
- podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych
- zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach
Układ immunologiczny
- indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych
- zmniejszenie wydajności układu odpornościowe
- w przypadku płuc
Układ ośrodkowy
- zmiany bejce
Układ nerwowy
- upośledzenie pamięci
- skurcze mięśni i drżenie mięśni
Pozostałe układy
- nie ma
- kontaktowe zapalenie skóry i os.
- nudności i wymioty
- podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej
Bierne palenie czy szkodzi
Uzależnienie od tytoniu jakości życia, powodujące choroby układu oddechowego, choroby układu i choroby nowotworowe. Szacuje się, że co roku 70 tysięcy Polaków umiera z powodu chorób odtytoniowych. Trzy grupy chorobowe chorobowe związane z: rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz sercay przed 50 rokiem życia. Na sam raka płuca rocznie 20 tysięcy Polaków. Osoby palące odnalezowe o tym, że ich nałóg zagraża z ich otoczenia. Bierne palenie z wdychaniem dymu papierosowego jest niebezpieczne. Boczny strumień dymu dymu papierosowy zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Paląc przy innych osobach uzależnione u osób niepalących ryzyko zachorowania na raka płuca i choroby serca. Ponadto kontakt biernych palaczy z dymem tytoniowym osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie.
Wartość rzucić palenia
Korzyści z zaniechania są widoczne są ods:
• W ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi;
• W ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla mamy krwi spada do normalnego poziomu;
• w ciągu 2-12 tygodniu się kocham i praca płuc;
• Rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę 7 u osób palących;
• W okresie 5-15 lat od zaniechania palenia udaru mózgu mózgu do poziomu z osobami niepalących;
• Piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest jak u osób, które nigdy nie paliły.
Nie zwlekaj dłużej, rzuć teraz!
Po pomoc w zaprzestaniu palenia można zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerem: 801 108 108