Kampania: #PlantHealth4Life- „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”c
13.08.2024
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) razem z Komisją Europejską (KE) po raz drugi prowadzą kampanię #PlantHealth4Life.
W tegorocznej edycji biorą udział organizacje partnerskie z 22 państw członkowskich Unii Europejskiej. Polska również będzie realizować działania kampanii, a ich koordynatorem będzie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Hasło kampanii to „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”, a jej cel to zwiększenie świadomości mieszkańców Europy na temat zdrowia roślin oraz podkreślenie zbiorowej odpowiedzialności za wspólne dobro. Kampania będzie także podkreślać zagrożenia, jakie mogą wynikać z wwożenia roślin do Polski (szczególnie z krajów spoza Unii Europejskiej).
Wwożenie roślin do Polski (szczególnie z krajów spoza Unii Europejskiej), bez żadnej kontroli, może zagrażać naszym rodzimym gatunkom roślin oraz naszemu zdrowiu.
Osoby podróżujące po egzotycznych krajach niejednokrotnie zachwycają się lokalną przyrodą i postanawiają przywieźć sobie jakąś roślinę na własną rękę. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób mogą sprowadzić chorobę lub szkodnika, które do tej pory nie występowały w Polsce. Konsekwencją tego może być, nie tylko zniszczenie wszystkich roślin w domu, ale przy sprzyjających warunkach, przywieziona roślina może zadomowić się w naszym kraju na stałe.
Dlaczego zdrowie roślin jest ważne?
Szkodniki i choroby roślin mogą wpływać na nasze bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko. Zdrowe rośliny to zdrowa żywność i zrównoważona przyszłość.
Rośliny stanowią 80% żywności, którą spożywamy. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy, i pomagają walczyć ze zmianami klimatycznymi, redukując emisje dwutlenku węgla z atmosfery. Zdrowe rośliny są siedliskami i źródłami pożywienia dla wielu gatunków zwierząt, przyczyniając się do różnorodności biologicznej i stabilności ekosystemu.
Chroniąc rośliny, chronimy życie.
Dołącz do #PlantHealth4Life i dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić zdrowie roślin i chronić swoją społeczność.
Więcej o kampanii można dowiedzieć się:
• na stronie internetowej kampanii #PlantHealth4Life:
https://campaigns.efsa.europa.eu/PlantHealth4Life/pl/
• na stronie internetowej:
https://www.gov.pl/web/piorin,
• w mediach społecznościowych PIORiN:
https://www.facebook.com/pioringovpl,