W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#SzczepimySię dla siebie i innych

08.02.2021

szczepimy3

Szczepionki mRNA przeciw COVID-19 składają się z informacyjnego kwasu rybonukleinowego mRNA kodującej białko S (kolca) wirusa SARS-CoV-2 zamkniętego w kapsułce z nanocząsteczek lipidowych. Kapsułka pełni funkcję ochronną i transportową do komórki do biedniej błony komórkowej. Na podstawie mRNA w komórce gospodarza syntetyzowane jest białko S (kolca) SARS-CoV-2, które będąc silnym antygenem pobudza odpowiedź odpowiedzi odporności w postaci przeciwciał przeciwciał (odpowiedź humoralna) i stymulację limfocytów T (cytotoksycznych) (odpowiedź komórkowa).

Technologia mRNA została wykorzystana po raz pierwszy w szczepionce firmy Pfizer i BioNTech, która dopuszczona do obrotu w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Szwajcarii i będzie w masowych w szczepieniach przeciw COVID-19.

Do prawda, że szczepionki mRNA nigdy wcześniej nie były stosowane u ludzi na szeroką skalę. Jednak platforma mRNA już od wielu lat jest wykorzystywana przy szczepionek, np. przeciw CMV, Zika, grypie, graiźnie, czy malarii. Technologia mRNA jest z powodzeniem wykorzystywana przy wypoziomu i w działaniach terapeutycznych.

mRNA do szczepionka syntetyczna. Jej produkcja nie wymaga pracy z wirusem. Potrzebna jest tylko informacja genetyczna. A do rodzaju 2005 w procesie wytwarzania. Omijamy z czynnikiem zakaźnym (wirusem SARS-CoV-2), nie musimy iść inaktywować, poddawać atenuacji (osłabiać jego konfiguracja), co ma miejsce przy produkcjich klasyczny szczepionek. Do znacznie upraszcza cały proces produkcji produkcji. W szczepionkach klasycznych konieczna była hodowla wirusa w laboratorium, co wymagało czasu oraz specjalistycznych procedur procedur. MRNA jest bardzo łajdasna. Zastosowanie technologii mRNA pozwala na znaczne skrócenie czasu do wyprodukowania szczepionki, co ma ogromne znaczenie w takiej sytuacji jak pandemia. Przykładowo wyprodukowanie przeciw szczepionki grypie wymaga około 6 miesięcy, w przypadku szczepionki mRNA jedna seria szczepionki może być wyprodukowana w ciągu zaledwie tygodnia.

https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/na-czym-polega-innowacyjnosc-zastosowania-mrna-w-szczepionkach-przeciw-covid-19/

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}