W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży

Do zakresu działania Higieny Dzieci i Młodzieży należy prowadzenie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w placówkach nauczania i wychowania, szkołach wyższych oraz placówkach rekreacji i wypoczynku dzieci i młodzieży.

Higiena Dzieci i Młodzieży zadania te realizuje poprzez:

  1. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w szczególności dotyczące:
    • higieny procesów nauczania,
    • higieny i bezpiecznego wypoczynku i rekreacji dzieci i młodzieży,
    • higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, szkołach wyższych i ośrodkach wypoczynku,
    • realizacji wymogów w zakresie przechowywania i dystrybucji substancji i preparatów chemicznych w pracowaniach, laboratoriach i warsztatach szkolnych,
    • warunków zdrowotnych na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe,
    • rozkładów zajęć szkolnych,
    • zwiększania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży poprzez ciągłe upowszechnianie kultury fizycznej i popularyzację kultury prozdrowotnej,
    • ochrony przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych w zakładach dla dzieci i młodzieży.
  2. Udział w kwalifikowaniu placówek na wypoczynek dzieci i młodzieży oraz ocena warunków zdrowotnych w ww. placówkach.
  3. Ocenę przygotowania szkół do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
  4. Ocenę opieki medycznej w szkołach.
  5. Inspirowanie działań zmierzających do zwiększenia liczby dzieci korzystających z dożywiania praz poprawy sposobu żywienia.
  6. Współudział z innymi komórkami organizacyjnymi Stacji w dopuszczaniu do użytku obiektów przeznaczonych na placówki nauczania i wychowania oraz obiektów szkół wyższych.
  7. Współpracę z instytucjami odpowiedzialnymi za prawidłowe warunki higieniczno-zdrowotne w środowisku dziecięco-młodzieżowym.
  8. Realizację postanowień zawartych w dokumentacji systemu jakości.
{"register":{"columns":[]}}