W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja nt. gorączki krwotocznej Marburg w Rwandzie

18.10.2024

Informacja

Jaka jest sytuacja epidemiologiczna?

27 września 2024 r. w Rwandzie potwierdzono ognisko epidemiczne gorączki krwotocznej Marburg. Zachorowania występują na terenie kilku dystryktów,  w tym w stolicy Rwandy - Kigali oraz w regionach graniczących z innymi państwami regionu: Demokratyczną Republiką Konga, Ugandą, Tanzanią.

Zgodnie z informacją przekazaną z Ambasady RP w Kigali (stan na godz. 20.00 w dn. 08.10.2024) w ognisku zidentyfikowano 58 osób zakażonych wirusem Marburg, 33 osoby zakażone znajdują się w izolacji i są poddawane leczeniu, 12 osób wyzdrowiało, 13 osób zmarło, łącznie wykonano 2655 testów na obecność wirusa.

Czym jest gorączka Marburg?

Wirus Marburg został opisany po raz pierwszy w 1967 roku. Rezerwuarem wirusa są gatunki dzikich zwierząt żyjących w Afryce (np. nietoperze, małpy, gryzonie).

Choroba nie przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową. Wirusem można zakazić się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi osoby chorej oraz przez kontakt z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi materiałem biologicznym pochodzącym od osoby chorej (np. ubrania, pościel).

Osoby bezobjawowe nie są źródłem zakażenia.

Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 21 dni, średnio 5-10. Początek jest zazwyczaj nagły, z niespecyficznymi objawami grypopodobnymi, takimi jak wysoka gorączka, silny ból głowy, dreszcze i złe samopoczucie. Szybkie pogorszenie następuje w ciągu 2–5 dni u ponad połowy zakażonych, charakteryzując się objawami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak dyskomfort w jamie brzusznej, silne nudności, wymioty i biegunka. W ciężkich przypadkach może rozwinąć się wysypka oraz krwawienia z różnych narządów.

Nie istnieje leczenie przyczynowe tej choroby ani nie jest dostępna szczepionka.

Dla osób podróżujących został przygotowany i opublikowany przez GIS komunikat.
https://www.gov.pl/web/gis/informacja-dla-osob-podrozujacych-nt-goraczki-krwotocznejmarburg-
w-rwandzie

Źródła informacji:

https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2024-DON537
https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/ecdc-advice-marburg-virus-disease
https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/communicable-disease-threats-report-28-
september-4-october-2024-week-40

 

 

{"register":{"columns":[]}}