W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gdzie żyją kleszcze? Skąd przybywają? Dokąd zmierzają?

11.09.2024

Jak chronić się przed chorobami odkleszczowymi?

Fotografia ludzkiej dłoni, a na niej wędrujący kleszcz.
Kleszcze są małymi pajęczakami, 🕷 które żyją w środowiskach wilgotnych i porośniętych roślinnością. 🌳☘️🌿 Pojawiają się głównie w lasach liściastych, zaroślach, parkach, ogrodach oraz na łąkach. Nie występują na większych wysokościach np. na drzewach, dlatego, że szybciej znajdą żywiciela na poziomie ok. 1,5 m wys.
Chociaż o obecność kleszczy obawiamy się zwykle udając się na wypoczynek poza miastem, również wśród miejskiej zieleni możemy natknąć się na te stworzenia.
Badania prowadzone przez Państwowy Zakład Higieny wskazują, że parki miejskie są również siedliskiem lubianym przez kleszcze.
Skąd przybywają kleszcze? 🤔
Kleszcze istniały na Ziemi od milionów lat. Ich przodkowie pojawili się prawdopodobnie w okresie kredowym (ok. 100 milionów lat temu). Współczesne kleszcze rozwijały się wraz z ssakami, ptakami i innymi zwierzętami, które stanowią ich żywicieli. Z geograficznego punktu widzenia, kleszcze występują na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy, ponieważ potrzebują temperatur powyżej zera i wilgotności, aby przetrwać.
Dokąd zmierzają kleszcze? 🤔
W kontekście zmian klimatycznych i migracji, kleszcze przesuwają się na nowe obszary. W Europie i Ameryce Północnej obserwuje się ich rozszerzanie na północ – do obszarów, gdzie wcześniej nie występowały. Ocieplenie klimatu sprawia, że kleszcze mogą przeżywać zimy w rejonach, które wcześniej były dla nich zbyt zimne.
Tak jest w przypadku kleszcza olbrzymiego, czyli Hyalomma - to kleszcze, które dorastają do znacznych rozmiarów i potrafią gonić swoją ofiarę do 100 metrów. Ze względu na ocieplający się klimat w Europie, przenoszone od lat przez ptaki, potrafią dłużej przeżyć w tej strefie geograficznej. 🌏🌍
Więcej informacji o zagrożeniach powodowanych przez kleszcze w kolejnym poście 🧐
 
Jak chronić się przed chorobami odkleszczowymi? 🦠
Wraz z ciepłymi dniami rośnie ryzyko kontaktu z kleszczami, które mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Oto kilka prostych zasad, które pomogą Ci zmniejszyć ryzyko ukąszenia, a tym samym potencjalnego zakażenia:
🔹 Ubieraj się odpowiednio – długie spodnie, koszule z długim rękawem i zakryte buty oraz czapka/kaptur
🔹 Stosuj repelenty
🔹 Sprawdź ciało i ubranie po powrocie z terenów zielonych
🔹 Szybko usuwaj kleszcze – użyj dedykowanych do tego narzędzi
🔹 Szczep się przeciw KZM – zwłaszcza jeśli często przebywasz na łonie natury
🔹 Obserwuj miejsce ukąszenia – jeśli pojawi się rumień wędrujący, skonsultuj się z lekarzem!
 
{"register":{"columns":[]}}