W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na kleszcze!

25.06.2024

Wystarczy kilka dni dodatniej temperatury, żeby kleszcze stały się znów aktywne. Szczyt aktywności tych zwierząt przypada na miesiące od marca do czerwca oraz we wrześniu. Pomimo faktu, że ukłucie przez kleszcza jest całkowicie bezbolesne, a sprawca jest mały, to konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpływać na nasze życie.

Fotografia ludzkiej dłoni, a na niej wędrujący kleszcz.

30.04.2024r.

Uwaga na kleszcze ❗️🕷
Wystarczy kilka dni dodatniej temperatury, żeby kleszcze stały się znów aktywne. Szczyt aktywności tych zwierząt przypada na miesiące od marca do czerwca oraz we wrześniu.
Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza jest całkowicie bezbolesne, a sprawca jest mały, to konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpływać na nasze życie.
Aby zmniejszyć ryzyko narażenia pamiętaj!
👉unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach,
👉noś ubrania z długimi rękawami,
👉wybieraj jasne ubrania,
👉nakładaj na skórę środek odstraszający insekty,
👉obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszcza wracając z pobytu na łonie natury,
👉 zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
 
25.06.2024r.
Kleszcze są małymi, pajęczakowatymi 🕷 pasożytami, które żywią się krwią ssaków, ptaków i gadów. W Polsce występuje kilka gatunków kleszczy, z których najbardziej rozpowszechnionym jest kleszcz pospolity (łac. Ixodes ricinus) i kleszcz łąkowy (łac. Dermacentor reticulatus). Kleszcze są aktywne głównie w okresie wiosenno-letnim, ale można je spotkać także jesienią i zimą, gdy temperatura jest dla nich odpowiednia.
𝗖𝗵𝗮𝗿𝗮𝗸𝘁𝗲𝗿𝘆𝘀𝘁𝘆𝗸𝗮 𝗞𝗹𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝘆
✅ Wygląd: Kleszcze mają owalne ciało, które może się powiększać podczas ssania krwi. Są zazwyczaj ciemnego koloru.
✅ Cykl życia: Kleszcze przechodzą przez kilka etapów życia: larwa, nimfa i dorosły osobnik. Każdy z tych etapów wymaga jednego posiłku krwi, aby przejść do następnego.
✅ Środowisko: Preferują wilgotne, zacienione miejsca, takie jak lasy, łąki, zarośla oraz parki miejskie.
Na zdjęciu widzimy trzy rodzaje kleszczy – dwa występują w Polsce, a jeden z nich tzw. monster tick (Hyalomma dromedarii ) zaczął pojawiać się w Europie za sprawą migracji ptaków, ale przez ocieplenie klimatu utrzymuje się coraz dłużej w europejskim obszarze geograficznym.
{"register":{"columns":[]}}