W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja: Bądź Offline odłóż telefon i żyj

18.10.2023

Plakat

Dnia 18 października w Zespole Szkół nr 3 i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie odbyła się konferencja pt.:  „BĄDŹ OFFLINE – ODÓŻ TELEFON I ŻYJ”.

Konferencja była skierowana do uczniów klas I szkół ponadpodstawowych z terenu Gminy Wyszków i powiatu wyszkowskiego. Została zorganizowana we współpracy z powyższymi szkołami oraz Gminą Wyszków.

Konferencję otworzyła Pani Beata Kiliańczyk-Szawłowska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie słowami poetki Moniki Tomalik „Dziwne czasy, częściej głaszczemy ekrany smartfonów niż dłonie ludzi, których kochamy”.

Następnie przywitała przybyłych na wydarzenie zaproszonych gości:

- Panią Paulinę Śliwińską z Oddziału Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, przedstawiciela Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

- Pana Jerzego Ausfelda sekretarza powiatu, przedstawiciela  Starosty powiatu wyszkowskiego

- Panią Anetę Kowalewską zastępcę Burmistrza Wyszkowa

- Panią Ewę Karczewska zastępcę Wójta gminy Długosiodło

- Pana Michała Giersa  dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie  Delegatura  w Ostrołęce

Oraz wszystkich przedstawicieli jednostek organizacyjnych, dyrektorów szkół ponadpodstawowych z terenu gminy Wyszków i powiatu wyszkowskiego, nauczycieli i uczniów którzy przybyli na nasze spotkanie, Dyrektorów szkół podstawowych.

Podkreśliła również, że konferencja została objęta honorowym patronatem Marszałka województwa mazowieckiego, Starosty powiatu wyszkowskiego i Burmistrza Wyszkowa, a patronem medialnym wydarzenia był Nowy Wyszkowiak.

Po oficjalnej części przyszedł czas na muzyczny występ uczennic ze Szkoły Podstawowej w Porządziu z piosenką „Szansa na zdrowie” – laureatów II miejsca tegorocznego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wyszkowie. Piosenka poruszyła tematykę zdrowia psychicznego i jaki wpływ ma na nie nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych.

Pierwszy wykład przestawiła Pani Wioleta Szymanik, młodszy aspirant z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie pt. „Od wykroczenia do przestępstwa – prawne skutki bycia online”. Pani Wiola prowadzi na co dzień działania w dziedzinie profilaktyki podparte fachową wiedzą pozyskaną z licznych szkoleń i kursów, ale przede wszystkim z doświadczenia zawodowego, jakim jest również praca z młodzieżą. W swoim wykładzie zwróciła uwagę na prawne konsekwencje jazdy na rowerze z telefonem w ręku czy też przechodzenia przez pasy. Opowiedziała też młodzieży czym jest cyberprzemoc i kiedy niewinny żart może okazać się przestępstwem oraz co za to grozi dzieciom powyżej 13 roku życia.

Jako drugi prelegent wystąpiła Pani Monika Zdun, wieloletni pracownik Salonu Optycznego Pani Beaty Kuśmierczyk – Ćwiek w Wyszkowie z wykładem pt. „Mniej oko na swój telefon – niebieskie światło HEV”. Pani Monika przedstawiła nam skutki zdrowotne niebieskiego światła nie tylko na wzrok, ale również na skórę czy zaburzenia zdrowego snu.

Trzeci wykład „Mózg w dobie ciągłego dostępu do sieci – skutki korzystania ze smartfona” przedstawiła Pani Magda Mielczarczyk. Psycholog i pedagog od ponad 10 la pracujący z dziećmi i młodzieżą w szkołach i przedszkolach, a także w Gminnym Punkcie Promocji Zdrowia i Profilaktyki. W wykładzie Pani Magda przekazała bardzo ważną wiedzę na temat hormonów i neuroprzekaźników, które przy nadmiernym korzystaniu z urządzeń elektronicznych są zachwiane i powodują tworzenie się różnych dolegliwości jak np. zaburzenia snu.

Kolejnym prelegentem była Pani Katarzyna Bralewska z Akademii Twórczego Rozwoju „Mogę Wszystko”. Mentorka, trenerka rozwoju osobistego i kreatywnej pracy z ludźmi, doradca zawodowy. Specjalizuje się w odkrywaniu potencjału i talentów jakie drzemią w każdym z nas. Edukatorka i inspiratorka wiary w siebie. Na konferencji wskazała młodzieży właściwą drogę, jak być w ciągłym kontakcie… ale ze sobą. Pani Kasia w sposób bardzo ciekawy, pokazując doświadczenia, dała do zrozumienia młodzieży, że ich wartość jest taka jaką sami sobie ustalą i nikt nie może im tej wartości zmniejszać.

Ostatni nasz wykładowca to Pan Michał Urbaniak, który opowiedział o aplikacjach zdrowotnych w prezentacji pt.: „A może telefon Ci pomoże ? – mobilne aplikacje zdrowotne” Pan Michał to instruktor piłki siatkowej i gimnastyki korekcyjnej, a także  nauczyciel wychowania fizycznego. W swoim wykładzie poruszył również ważny problem jakim jest syndrom smsowej szyi, a następnie omówił kilka ciekawych aplikacji zdrowotnych, które mogą nam w życiu codziennym pomóc być bardziej zdrowym. Na koniec  zadał młodzieży kilka pytań i rozdał drobne upominki.

Jako alternatywę dla spędzania czasu z telefonem, młodzież z wyszkowskiej organizacji „Wychowanie i Profilaktyka” opowiedziała o ciekawych formach zajęć sportowych i manualnych, a także obejrzeliśmy film z III zlotu WIP w Wyszkowie.

Na zakończenie konferencji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie Pani Beata Kiliańczyk-Szawłowska przytoczyła słowa pisarza Stanisław Lema „Większość technologii ma świetlisty awers, ale życie dało im rewers- czarną rzeczywistość”

„Od technologii nie uciekniemy a nawet nie powinniśmy tego robić, ale sądzę, że rzeczywistość już nie jest taka czarna ważne, że teraz już wiemy jak sobie z tą ciemnością radzić” – powiedziała dziękując tym samym wszystkim za przybycie.

 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}