W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krztusiec - choroba dotykająca dzieci i dorosłych

05.08.2024

Krztusiec, zwany również kokluszem, to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, przed którą chronią szczepienia.

Krztusiec

Krztusiec, zwany również kokluszem, to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana przez pałeczkę krztuśca (Bortedella pertussis). Rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową. Typowym objawem choroby u niemowląt jest napadowy, szczekający kaszel z wydzielaniem lepkiej wydzieliny, natomiast u dorosłych przewlekły kaszel. Napady kaszlu mogą utrzymać się nawet 2-3 miesiące. Krztusiec może prowadzić do uszkodzenia płuc, uszkodzenia mózgu, niedowładów, uszkodzenia nerwów czaszkowych i prowadzić do trwałego kalectwa. Na wystąpienie powikłań szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci.

Chory jest najbardziej zakaźny w okresie nieżytowym i przez 2-3 tygodnie od początku pojawienia się okresu kaszlu napadowego, później zakaźność stopniowo spada.

Wykres

Zapobiegać krztuścowi można poprzez przecięcie dróg szerzenia, wietrzenie pomieszczeń, prowadzenie dezynfekcji w środowisku chorego, izolację niemowląt od osób, u których występuje podejrzenie krztuśca, a przede wszystkim - uzupełnienie szczepień ochronnych. W przypadku styczności z krztuścem dzieci w wieku poniżej 3 roku życia, które nie były szczepione lub nie otrzymały pełnego cyklu szczepień, ważne jest jak najszybsze ich doszczepienie.

Według kalendarza szczepień ochronnych szczepienia szczepionką skojarzoną przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi powinny zostać podane dzieciom: w 2, 3-4, 5-6 miesiącu życia, między 16 a 18 miesiącem życia, następnie szczepienia przypominające w 6 i 14  roku życia. Dodatkowo ostatnie szczepienie już jedynie przeciwko błonicy i tężcowi powinno być przeprowadzone w 19 roku życia.

Czas ochrony po zaszczepieniu dzieci szczepionką pełnokomórkową wynosi ok. 10-12 lat, a szczepionką bezkomórkową ok. 5 lat. Badania wykazały, że odporność poszczepienna zmniejsza się z upływem czasu, dlatego konieczne są dawki przypominające szczepionki. Z tego powodu Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października w sprawie Programu szczepień ochronnych na rok 2024 roku zawiera zalecenie przeprowadzania szczepień przypominających u osób dorosłych co 10 lat.

Kalendarz szczepień

Źródła:

  1. https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/12/2.-Kalendarz-szczepien-2024-HPV-PZH_b.pdf
  2. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/krztusiec/
  3. Gao H. i wsp., Waning immunity after receipt of pertussis, diphtheria, tetanus, and polio-related vaccines: a systematic review and meta-analysis, J. Infect. Dis., 2022; 225 (4): 557–566
  4. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października w sprawie Programu szczepień ochronnych na rok 2024
  5. Bauman-Popczyk A., Sadkowska-Todys M., Zieliński A. Choroby zakaźne i pasożytnicze-epidemiologia i profilaktyka, wydanie VII, 2014
  6. Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zieliński A., Choroby zakaźne i pasożytnicze-epidemiologia i profilaktyka- Wydanie VII, alfa-medica press, Bielsko-Biała, 2014. s.231-236.
{"register":{"columns":[]}}