Legioneloza - co powinniśmy o niej wiedzieć
28.08.2023
Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50 st. C). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach.
Organy Państwowej Inspekcja Sanitarnej również na terenie woj. dolnośląskiego wzmożyły nadzór sanitarny nad jakością wody ciepłej w nadzorowanych obiektach. Każdy z nas może także podjąć działania zmniejszające ryzyko zakażenia się bakteriami Legionella.
Oto kilka prostych zasad:
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po nieużywaniu kranu przez ponad 2 tygodnie (np. urlop) odkręć wodę na przynajmniej 2 -5 minut zanim zaczniesz z niej korzystać.
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Pamiętaj! – do zakażenia bakteriami Legionella dochodzi przede wszystkim drogą wziewną - poprzez wdychanie powietrza - aerozolu, który powstał ze skażonej bakteriami wody (np. podczas przebywania w kabinie prysznicowej, blisko fontanny miejskiej czy zraszacza).
Jaka jest droga zakażenia?
Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakteria Legionella z człowieka na człowieka.
Objawy:
Okres inkubacji trwa od 2 do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się objawy, tj.:
- bóle mięśni,
- ból głowy,
- gorączka,
- objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).
Powyższym objawom mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości.
Poza postacią płucną wyróżnia się również postaci pozapłucne: łagodną i ciężką. W postaci łagodnej (zwanej gorączką Pontiac) dochodzi do:
- nagłego wzrostu temperatury ciała,
- bólu głowy,
- mięśni,
- dreszczy,
- objawów zakażenia górnych dróg oddechowych.
Postaci ciężkiej towarzyszy zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub pojawia się sepsa.
Leczenie
W większości przypadków legioneloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.
Działania profilaktyczne obejmują m.in. regularne czyszczenie zbiorników wodnych i okresowe badanie wody:
- w sieci wodociągowej,
- urządzeniach klimatyzacyjnych,
- urządzeniach leczniczych,
- urządzeniach sanitarnych.
Więcej informacji znajdziecie Państwo w komunikacie wydanym przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Materiał źródłowy: WSSE we Wrocławiu